Brioše džačići sa sirom i groždjicama

dana

Print Friendly, PDF & Email

Sjajan recept za dizano testo. Da ne davim mnogo sa uvodom…jel 🙂 Ili ipak da davim… Hoću reći, ne žalite jaja, ne žalite malo putera, upravo mnogo jaja i puter karta su uspeha za ovakvo testo. Naravno, dizano testo fantastično je i na sto drugih načina, ali isprobajte i ovaj, pa javite da li sam vas slagala 🙂

Nastade slučajno, kao obrada nekog stranog recepta za brioche…ali but, nemam vagu, a tamo putera 3 puta ovoliko (što verujem da je još bolje, ali to baš prazni novčanik…), pa ono, prilagodila se i to je izašlo na odlične džačiće i pletenicu o kojoj ne bih pričala 🙁

Ili ipak malo bih, kao upozorenje 🙂 Dakle, kažu ljudovi 😉 da žene mogu više toga odjednom da rade. Lažu. Ili barem ja ne mogu, ili barem ne uvek. Ovaj put – nisam mogla 😀 Napravila džačiće, zadovoljna. Uplela pletenicu, zadovoljna. Ispekla džačiće, pripremam gde ću šta i kako fotkati, a da to bude kako-tako solidna fotka za vas. Onako, recimo zadovoljna. Fotkam džačiće. Bacim pogled na rernu-lernu. Rumena pletenica. Vadim pletenicu. Nastavljam da fotkam. Jes’ pukla, al to me ne dira, jer sam probala džačić i znam da je testo, a fil takodje – odlično! Znači, manje lepa, ali ukusna zagarantovano.

Gledamo seriju, ponoć. Pojeli džačiće. Prećićemo na pletenicu. Sa zadovoljstvom sečem pletenicu. Tuga. Nevera. O glupaaa ženo! Šta si uradila? Naravoučenije – kada je rumeno, nije i gotovo. Što je najbolje – ja to znam. Dakle – kada porumeni, pokriti pletenicu papirom za pečenje ili alu folijom i peći je još 10-15 minuta i onda proveriti sa dugačkim drvenim štapićem da li izlazi suv. Tek kada je suv (dobro, može biti malo od fila), onda vadimo pletenicu, naročito filovanu!

Naravno, moja je bila vrlo lepljiva i živa, a naravno, više mi se nije dalo isprobavati dopeći je, onako isečenu, posutu prah šećerom i obećavajuće ukusnu, a ipak, uništenu. Pravac – djubre, to ni za kuse nije bilo 🙁 Znači, fotkanje i pečenje zajedno – ne, nikako!

Pukla…ali je trebala biti mnogo ukusna… da sam je ispekla do kraja 🙁

Ali hajmo sad kako je sve to trebalo…

Sastojci:

  • 6 jaja
  • 2 dcl mleka
  • 6 kašika šećera
  • 1 kašičica soli
  • 2 suva kvasca Dr Oetker (po 7gr pakovanje)
  • 125 gr putera
  • 1 kg oštrog brašna tip 400 (meni je ostalo možda 50 gr od 1 kg)

Za fil od sira:

  • 1/2 kg sitnog, neutralnog sira
  • 10 kašika šećera
  • 100 gr groždjica
  • 1 kesica rum šećera

Za premazivanje i posipanje:

  • 1 žumance
  • 1 kašika mleka
  • 1 kašika ulja
  • šećer u prahu za posipanje pečenih džačića

Priprema:

1 U dublju posudu razbijte jaja, dodajte šećer, so, mlako mleko (toplo, ali da ne peče). Brašno prosejte (nemojte da vam je teško, zarad vazdušastijeg testa), pa umešajte kvasac u brašno.
Mikserom malo razmutite jaja i mleko, pa nastavcima za mešenje testa i mesite testo 🙂 Dodajte u mleko pola količine brašna. Umutite. Postepeno dodajte ostalo brašno, seckajući listove putera i dodajući ih u isto vreme sa brašnom. Puter trebate utrošiti sav, od brašna vam možda bude malo ostalo, ne treba da bude tvrdo testo, nego meko, ali ne lepljivo.

Umešeno testo staviti u čistu posudu i prekriti streč folijom. Ostaviti posudu na toplom mestu da testo naraste.

2 Kada je testo naraslo, istresite ga na brašnom posutu podlogu. Podelite ga na dva dela. Jedan deo vratite u posudu, a drugi ostavite 5 minuta da miruje pre razvijanja. Za to vreme pripremite fil, tako što ćete izmešati dobro sve sastojke.

3 Razvijte testo u pravougaonik. Ako hoćete lepše džačiće, onda opsecite testo da dobijete pravilan oblik. Isecite ga na 15-tak otprilike jednakih kvadrata. Na svaki kvadrat stavite po kašiku fila, nemojte baš cicijašiti. Spojite po dijagonali dva vrha, pa im dodajte i druga dva po dijagonali. Dobićete sve uglove na jednom mestu. Onda ih malo zavrtite, pa stavite džačić na papir za pečenje postavljen u tepsiji.

Ponovite sa svim ostalim isečenim kvadratima. Ostavite u tepsiji da malo narastu.

4 Dok vam pripremljeni džačići rastu, možete pripremiti brioše pletenicu. Ne bojte se mog uvoda (ko ga je čitao), samo ćete paziti kako je pečete i neće biti problema. Ako ne, možete i od ostatka testa pripremiti brioše džačiće, naravno.

Dakle, za pletenicu, preostalo testo podelite na 2 dela. Svaki deo razvijte na dugačak i uzak pravougaonik. Duž cele dugačke ivice, stavite red sira. Urolajte i uštipnite krajeve i duž celog spoja. Nežno još malo razvaljate i dobili ste jednu jufku za pletenje. Ponovite i sa drugim delom.

Upletite na način koji ću vam pojasniti u videu dole, a reč je o Zopf pletenici (a vi možete napraviti i običnu, od 3 jufke), sigurna sam da ćete razumeti šta je pisac hteo da kaže 😉

5 Nakon što su vam džačići narasli, premažite ih žumancetom koje ste razmutili sa mlekom i uljem. Stavite ih da se peku na 200°C dok ne porumene. Oni će biti pečeni nakon što porumene, ne brinite, ali uvek ih možete pokriti i ostaviti još koji minut.

6 Dok su vam se džačići pekli, narasla je i pletenica (ili druga tura džačića). Premažite pletenicu istom mešavinom žumanceta, mleka i ulja, pa stavite da se peče na 200°C. Kada vidite da je dovoljno porumenela, POKRIJTE JE PAPIROM ZA PEČENJE I OSTAVITE TAKO JOŠ 15-tak minuta da se peče. Proverite drvenim štapićem da li je pečena. Ako izlazi lepljiv (ne samo od fila), morate još malo peći pletenicu.

7 Pečene džačiće ili pletenicu pospite šećerom u prahu. Uživajte u još toplim pecivima uz šoljicu čaja, mleka ili drugog toplog napitka. Prijatno i hvala na strpljenju 🙂



Kokica
Kokicahttps://www.subotica.in.rs/
...iliti Sanja Major, autorka ponekog zanimljivog recepta. Rame uz rame sa mangupom - administrator sajta Kuvajmo B(l)ogovski. Mangupova smaračica žena. Veći deo dana u društvu sa ciframa (u prevodu knjigovodja), a uvek...i na prvom mestu - mama dva dečaka, tačnije momka 🙂

POSTAVI ODGOVOR

Molimo Vas unesite Vaš komentar
Molimo Vas, unesite Vaše ime

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

88,946FansLike
85FollowersFollow
3,388FollowersFollow
4,172FollowersFollow
1,298FollowersFollow
2,210SubscribersSubscribe

Hrskava slana štrudla sa sirom i kajmakom

Odmah da vam kažem, jeste štrudla, jeste dizano testo ali zaista ne oduzima mnogo vremena. Naravno, ne računam vreme kada testo stoji ili se peče, jer tu negde možemo ugurati kaficu, serijicu, druženje (ako gosti ne zameraju razbacano brašno po kuhinji).

Slatki kupus sa mesom

Kako ga moja mama kuva? E isto tako sad i ja...jaka fino!!! 😉 Krenemo od...pa recimo mesa, da ga pripremimo. Operemo dobro šnicle i naseckamo na sitne kocke. Stavimo sa strane i predjemo na luk. Iseckamo ga na sitno a može i u nekom superextramegagiga secku...Sipamo ulja u veliku (najveću) šerpu da dobro pokrije dno, dinstamo luk i posle na to dodamo meso...

Restovan krompir

Ovaj krompir je inače isto što i krompir koji pripremamo za nasuvo s’ krompirom 🙂 iliti rezance sa krompirom. Probajte, veoma je ukusno i jednostavno za pripremu...a pri tome i - jeftino 🙂