Ciabatta iz mini pekare

dana

Print Friendly, PDF & Email

Šta da vam kažem…ja stvarno volim da pravim razna testa…peciva, pa još ako neko drugi mesi za mene – šta ću bolje?! 😉 Sad ću da vam ispričam kako sam ja napravila ove mini ciabatte 🙂 Ko izdrži do kraja priče – svaka mu čast 😉 A samo pravljenje – ni blizu nije komplikovano kao ovo moje pisanije 🙂

14-IMG_8193

Ovo je recept iz Moulinex – ove knjižice recepata koja je stigla sa našom snaš Janjom koja vredno mesi i peče. Pošto je tamo recept u slikama, bez reči…malo sam još cunjala po Youtube – u, kako bih bila sigurna u to što radim (ako je to uopšte moguće 😉 ), pa sam se bacila na posao, nakon što sam pohvatala konce o tome šta je važno (i preskočila važan korak od 18h mirovanja testa nakon mešenja koji tamo navode) i napravila sam onako kako čika Moulinex kaže. Neki naredni put – praviću bez snaš Janje iliti pekare, pa da vidimo u čemu će biti razlika.

Gotova ciabatta je bila divne, hrskave korice, okupana brašnom, baš onako kako originalne izgledaju, puna rupica, vazdušasta. Za sada, dok ne probam ono sa 18 h stajanja, za nas je ovo bio predobar ukus. E da…ja sam dodala beli luk u granulama da malo zamirišem (ili bolje reći – zasmrdim 😉 ). Pa da krenemo…

Sastojci:

  • 450 ml mlake vode
  • 5 kašika maslinovog ulja (e da…nisam imala, stavila sam obično suncokretovo)
  • 2 ½ kašikice soli
  • 760 gr brašna
  • ako želite – ½ kašikice granulata belog luka
  • 2 ½ kašikice suvog kvasca

Priprema:

  1. Redom kojim je navedeno – dodate sastojke koji su gore navedeni.
  2. Uključite mini pekaru na program za mešenje hleba. Taj program kod nas traje 1:25 minuta. Prekinete program nakon sat vremena, tj. ne ostavljate testo do kraja da se diže.
  3. Za to vreme – pripremite tepsiju i podlogu na kojoj ćete praviti ciabatte. U tepsiju stavite pek papir i pospete ga kukuruznim grizom. Na radnu ploču takodje odsečete veći deo papira za pečenje, i obilno ga pospete brašnom. U suštini – sve vreme dok radite sa testom za ciabattu nemojte žaliti brašno, pošto je testo u principu dosta lepljivo.
  4. Nakon sat vremena, pustite testo da isklizne iz posude na pobrašnavljen papir. Što god ćete raditi sa testom, nemojte da istisnete vazduh iz njega, nego ga samo lagano pomerajte. Testo treba da bude jako mekano, čak i lepljivo. Uprvo zato – brašno će vam biti najbolji prijatelj 🙂
  5. Dobro ga pobrašnavite i od gore i lagano i nežno oblikujte u valjak, bez pritiskanja testa, samo baš formirajući oblik, nikako ne mesiti, rolati, koristiti oklagiju ili sl.
  6. Kada smo oblikovali valjak, presečemo ga na koliko komada hoćemo. Ja sam na osam, kako bih dobila male hlepčiće 🙂 da ih grickamo uz supicu. U suštini, vi je možete i ovako, u jednom komadu, ispeći…sa tim što ćete je onda prevrnuti na tepsiju (ali se pretoga otarasite brašna sa papira koje se nije uhvatilo za testo), jer je testo jako mekano i ako ga prenosili rukama, može vam se skroz izdeformisati…
  7. Nakon što ste isekli na koliko komada ste hteli, prebacite ih na pripremljenu tepsiju sa pek papirom i kukuruznim grizom. Od gore pospite takodje kukuruznim grizom – ovo iz razloga da se ne zalepi za foliju kojom ćemo pokriti.
  8. Nakon toga – prekrijemo tom providnom folijom koju sam malopre spominjala 🙂 i preko folije krpom. Ostavimo 1h da odmara.
  9. Lernu ugrejemo na 240°C i nakon 1h odmaranja testa, sklonimo foliju (i krpu naravno 🙂 ). Ciabatte treba da su se udvostručile.
  10. Stavljamo ih u lernu, pre toga negde u tepsiju uglavimo posudicu sa vodom ili ispod tepsije na rešetku, i ostavljamo ih da se peku 17 – 20 minuta, dok ne porumene 🙂
  11. Kada su gotove, izvadimo ih na rešetku za hladjenje, kako se ne bi uparile od dole i sačekamo 10 – tak minuta.

Nakon toga – navalimo u kakvoj god kombinaciji ih zamislimo…a mene je očarala (samo nije bilo u redu jer je Veliki Petak) ideja o ciabatti punjenoj kulenom, Dijaninim brzim sirom i kiselim krastavčićima). Vi napravite neku vašu idealnu kombinaciju i javljajte utiske. Do tad – prijatno!



Kokica
Kokicahttps://www.subotica.in.rs/
...iliti Sanja Major, autorka ponekog zanimljivog recepta. Rame uz rame sa mangupom - administrator sajta Kuvajmo B(l)ogovski. Mangupova smaračica žena. Veći deo dana u društvu sa ciframa (u prevodu knjigovodja), a uvek...i na prvom mestu - mama dva dečaka, tačnije momka 🙂

6 KOMENTARA

  1. Kokice, recepti su ti mmmmmmm! Moji ne znaju šta je dosta. Ako se neko ugoji, znaćemo ko je kriv :D.

    „Nemo’ se ljutiš“, ali kaže se (i piše) „Rerna“, a ne „Lerna“ i „kašiČica“, a ne „kašiKica“. Ljubim te, ispravi to. Predajem srpski, razumećeš.

    • Hvala za komentar i nadam se da se nećete baš jako ljutiti na mene ako se ugojite 🙂 🙂
      Ono drugo…neću se ljutiti ali isto tako neću ni ispraviti. Na tu temu sam odgovarala na sto strana i ostajem pri tome da bez obzira na pravopis i gramatiku (a pri tome smatram da smo u solidnim odnosima sa prethodno pomenutom), ne želim da se odreknem tog delića nečeg što je naše, svojstveno kraju u kom živim. Umem kada hoću…ali to neću 🙂 jer ne želim 🙂 Dakle…prijatno i uživajte 🙂

    • Da se vratim na Lernu 🙂 Pomalo mi je dosadilo da pišem o tome, pa ću u to ime iskopirati status od pre nekih desetak dana na FB, molim Vas da i Vi mene razumete:“Odgovor svima kojima se ne dopada izraz koji je kod nas u Subotici odomaćen: LERNADragi naši…kod nas u Subotici LERNA je sasvim uobičajena pojava. No, ja mislim da nije važno u šta hrana udje, nego kakva izadje. Sa gramatikom smatram da sam u dosta dobrim odnosima, no, baš namerno, volim da upotrebljavam izraze koji se koriste u našim krajevima. Neću pisati rerna u receptima koje ja pišem, dok za ostale autore ostavljam da oni pišu onako kako oni govore. Takodje, smatram da ruganje načinu govora u pojedinim krajevima uopšte nije na mestu, te vas molim da takve komentare zadržite za sebe. Treba poštovati sve jednako kako očekujemo da poštuju nas. Dakle, ako hoću na našem sajtu da kuvam krumpir, ja ću kuvati krumpir…a kad mi se kuva krompir, ja ću skuvati krompir. Takodje, „naliću mlika“ ako mi se taj dan naliva mlika…a sutra ću sipati mleko. Dakle, ostavimo gramatiku za neke druge strane i karakteristike govora pojedinih krajeva takodje, a ovde kuvajmo i uživajmo u dobroj hrani koja izlazi iz LERNE, RERNE, čega god…“

      Sa poštovanjem,
      Sanja Glamočanin

POSTAVI ODGOVOR

Molimo Vas unesite Vaš komentar
Molimo Vas, unesite Vaše ime

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

88,946FansLike
85FollowersFollow
3,388FollowersFollow
4,172FollowersFollow
1,298FollowersFollow
2,210SubscribersSubscribe

Plazma reci torta – pravo iz kutije!

Torta - parola snadji se! Za brzu pripremu i ukusno parče torte - odlično! Šta nam treba? - 1 kutija Plazma reci torte - pola litre gaziranog soka od narandže - 100 gr margarina

Čokoladni tiffin – čokoladna užina

Ako ima muffin, a što ne bi bio i tiffin 🙂 Šta je tiffin? Ja pojma nemam...a evo čitam da je neka vrsta laganog obroka u toku dana, a izmedju redovnih obroka...što bi se reklo kod nas – užina ili grickalica. Ovaj čokoladni tiffin što smo mi isprobali je naišao na doooobre reakcije. Količina pripremljena po receptu – apsolutno nedovoljna 🙂 Sličnost originalnog i ovog što smo mi jeli – ogromna, ali ni blizu 😉 Kako, zašto?