Recept za slavski kolač – sponzor recepta Dr. Oetker

dana

Print Friendly, PDF & Email

Za pripremu slavskog kolača ima raznih recepata. Vremenom, možda vi formirate neki svoj, u zavisnosti od ukusa.

Ono što bi bilo dobro, ako je moguće, da voda koja se koristi za pripremu slavskog kolača bude osveštana. Samo oblikovanje slavskog kolača opet varira od kuće do kuće, kako je ko navikao, kako se prenosilo sa kolena na koleno.

Dakle, ja vas ne bih učila običajima, jer to je nešto što se uči u porodici, ja ću se samo potruditi da podelim sa vama ono što sam ja naučila o pravljenju samog slavskog kolača, neke trikove i savete na koje sam ja nadošla. Nadam se da će biti korisni…

Meni lično, najviše se dopada viši, a uži slavski kolač. Možda ga je malo teže ukrasiti, ali ne znam… meni su ti najlepši. Stvar ukusa, naravno 🙂

Dimenzije moje šerpe: 20 cm prečnik, dubina 10 cm

Još bih rekla, pre recepta, da i za pripremu slavskog kolača, kao i drugih dizanih testa, koristim suvi kvasac. Neki možda sumnjaju u dobar uspeh sa istim, ali ja ne.

Koristim Dr. Oetkerov suvi kvasac, sa kojim mi se zaista još nikada nije desilo da testo ne naraste. Nikad, stvarno, ne preterujem. A baš često i rado pripremam dizana testa…

[recipe title=“Recept za slavski kolač – sponzor recepta Dr. Oetker“ servings=“1 kolač“ time=“oko 3 h sa mirovanjem testa“ difficulty=“nije teško za pripremu“ image=“/wp-content/uploads/2017/11/Kolac6.jpg“ description=“Učinite sebi i sebi dragim ljudima veliku radost povodom porodičnog slavlja i pripremite sami lep i ukusan slavski kolač.“][recipe-notes title=“Dimenzija šerpe:“]20 cm prečnik, dubina 10 cm.[/recipe-notes][recipe-notes title=“Kako napraviti ukrase za slavski kolač:“]Prikazala sam vam OVDE.[/recipe-notes][recipe-notes title=“Ako želite još malo jasniji prikaz:“]Na OVOM linku imate pripremu ukrasa za slavski kolač, kao i slavskog kolača, prikazanu u slikama.[/recipe-notes][recipe-ingredients title=“Sastojci:“]

  • 600 gr mekog brašna (+ još oko 200 gr za kasnije)
  • 1 ½ suvi kvasac Dr. Oetker
  • 1 kašičica soli
  • 1 ½ dcl vode sobne temperature
  • 2 dcl mlakog mleka
  • 2 žumanceta (belanca sačuvajte za premazivanje i lepljenje)
  • 1 celo jaje
  • 100 gr putera sobne temperature + parče za podmazivanje šerpe[/recipe-ingredients][recipe-directions title=“Priprema:“]
  1. Izmešajte brašno sa Dr. Oetker suvim kvascem. Dodajte u brašno so. U dublju posudu sipajte vodu, mleko i razbijte jaja. Izmešajte mleko i vodu sa jajima, pa dodajte brašno. Slobodno koristite mikser da umesite sastojke dok se ne sjedine. Na kraju, dodajte postepeno puter, koji treba da je omekšao na sobnoj temperaturi. Zajedno sa puterom, postepeno dodajte i brašno, kako biste dobili meko, ali ne lepljivo testo.
  2. Kada ste sjedinili sastojke, prebacite testo na brašnom posutu podlogu, pa umesite da dobijete potpuno glatko testo. Stavite testo u čistu posudu i prekrijte streč folijom, da se ne suši. Ostavite na toplom mestu da naraste.
  3. Dok testo raste, pripremite šerpu. Sa svih strana je natrljajte puterom. Dno pospite brašnom, a na ivice zalepite papir za pečenje, tako da stoji ravno uz površinu šerpe i tako da malo prelazi vrh šerpe. Ovo zato, da bi vam kolač nesmetano rastao u visinu, pošto će po papiru lepo kliziti, neće ga ništa zalepiti uz šerpu. Ovako je manja verovatnoća da vam pukne vrh pri pečenju.Dodatni savet, na koji sam ja nadošla, jeste u vezi toga da olakšate sebi vadjenje pečenog kolača iz šerpe. Šteta bi bilo da lepo ukrašen, pečen kolač, istresate napolje iz šerpe i da se u tom procesu oštete ukrasi.
    Zato, evo ideje: isecite dve dugačke trake od papira za pečenje, pa ih stavite (ovo pre nego što stavite papir za pečenje na stranice šerpe) unakrsno preko dna šerpe, a da vire iz nje. Kasnije ćete, uz pomoć njih i još jednog para ruku, samo izvući kolač iz šerpe, bez bojazni da će mu se nešto desiti.
  4. Kada je testo naraslo, istresite ga na brašnom posutu podlogu, malo premesite, pa odvojite malo više od polovine i sklonite nazad u streč foliju ili kesu, svejedno, samo da se ne suši. Od ostatka testa, isecite 6 jednakih delova. Sada tri dela sklonite, a preostala tri još podelite, da dobijete šest parčadi testa. Svih 6 oblikujte u male valjke, pa ostavite 2 – 3 minuta da se testo „smiri“, tada ćete ga lakše razvaljati u trake za pletenice.
  5. Nakon što su valjčići odmorili, razvaljajte ih u tanke trake za pletenice, 10 – tak cm duže nego što je prečnik šerpe. Poslažite tri u jednom pravcu, tri popreko, preko prve tri, ukrštajući ih medjusobno (slika će ovo bolje objasniti). Dobićete krst, gde ćete sve četiri strane uplesti u pletenice. Nemojte ih preterano zatezati, da ne bi zbog toga pucale.
    Pre pletenja, pospite trake brašnom, kako se ne bi slepile jedna za drugu kada se upletu.
  6. Tri parčeta testa koja ste sklonili, sada isto oblikujte u valjčiće, pa ih ostavite da odmore par minuta. Onda ih razvaljajte u malo duže valjke, pa ih još koji minut ostavite i onda, konačno, razvaljajte u valjke dužine takve, da mogu obuhvatiti šerpu (ovo kako bi vam pletenica oko kolača bila dovoljno dugačka).
    Pospite dugačke valjke brašnom, pa ih upletite u ne jako stegnutu pletenicu. Zavrnite je u krug da proverite obim, kada se zatvori treba da bude otprilike kao šerpa. Krajeve malo odsecite, da budu ravni i da se lepo zatvore u krug.
  7. Sada, onaj veći deo testa koji ste sklonili u kesu, izvadite, oblikujte u krug, pa stavite na dno šerpe, blago pritiskajući da ispuni šerpu. Formirani krst od pletenica stavite preko kruga, podvijajući krajeve krsta pod krug. Dugačku pletenicu stavite u krug, da optočite kolač vencem od pletenice.
    Ostavite ovako pripremljen kolač na toplom da naraste i napuni šerpu. Ukrase ćete staviti kasnije.
  8. Kada je kolač narastao, vreme je da stavite ukrase. Blago umutite belanca.
    Za početak, uz pomoć tupog noža, odvojite deo kolača izmedju dva kraja krsta od stranice šerpe, pa progurajte jedan pečat prosfornik (čije ste naličje premazali belancetom) izmedju kolača i stranice, te nalepite na kolač. Paztite, pri tome, kako vam stoje slova. Ovo ponovite sa još tri pečata. Treba da bude po jedan izmedju sva četiri kraja krsta.
  9. Sada, premažite ceo kolač odozgo blago umućenim belancetom.
  10. Zatim, zalepite u samu sredinu krsta preostali pečat. Naravno, pre toga ga premažite belancetom od dole (dodatno, da se bolje zalepi).
    Sve ostale ukrase lepite premazujući belancetom samo sa donje strane. Pazite da ne stiskate jako ukrase, pošto su suvi, da vam ne bi pucali.
    Kako ćete rasporediti ukrase i koliko ćete ukrasa praviti, to je zaista do vas.

Ono što bih vas još savetovala jeste da na pletenicu koja ide oko kolača ne lepite ukrase, nego da ih uglavljujete u prostor izmedju, jer će, kada kolač krene da se peče i dodatno raste, ta pletenica završiti kao stranica kolača, pa će vam se ukrasi bezveze pomeriti (isprobano).

Kako ispeći slavski kolač, da ne pukne po sredini i da ne ostane presan (ovo zadnje je zanimljivo za visoke kolače)?

Rernu zagrejte na 210°C. Pripremljen kolač pecite prvih 15 minuta na toj temperaturi. Neka naraste koliko misli 🙂 dok se još nije stvorila čvrsta korica. Nakon tog vremena, smanjite temperaturu na 190°C i pecite tako još 30 – 35 minuta, ali pazeći da vam ne porumeni previše. Ako je porumenelo, a mislite da se još treba peći, prekrijte kolač papirom za pečenje, pa ga još malo pecite.

Kada izvadite kolač, dugačkim drvenim štapićem proverite da li se testo lepi ili ne, kako biste znali da je gotovo. Ako se ne lepi drvce, onda je gotovo, ako se lepi, vratite još koji minut i pokrijte papirom.

Sada pozovite dodatni par ruku, izvucite pečen slavski kolač iz šerpe i to je to, slavski kolač je spreman.[/recipe-directions][/recipe]

Objašnjenje u slikama prikazano je OVDE.

P.S: izvinjavam se za predugačak recept, ali ako bilo šta izostavim iz teksta, onda nisam sa vama podelila ono što mislim da je korisno, što sam ja naučila i što mislim da će vam pomoći da budete uspešni u pripremi slavskog kolača. Onda se svodimo samo na još jedan recept o dizanom testu… Hvala na razumevanju i sretna slava!



Kokica
Kokicahttps://www.subotica.in.rs/
...iliti Sanja Major, autorka ponekog zanimljivog recepta. Rame uz rame sa mangupom - administrator sajta Kuvajmo B(l)ogovski. Mangupova smaračica žena. Veći deo dana u društvu sa ciframa (u prevodu knjigovodja), a uvek...i na prvom mestu - mama dva dečaka, tačnije momka 🙂

POSTAVI ODGOVOR

Molimo Vas unesite Vaš komentar
Molimo Vas, unesite Vaše ime

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

88,946FansLike
85FollowersFollow
3,388FollowersFollow
4,172FollowersFollow
1,298FollowersFollow
2,210SubscribersSubscribe

Varivo od šargarepe

Pretpostavljam da je ovo uobičajeno jelo u mnogim kućama. No, to je kod Kraljice Majke mi moje izostalo, pošto se generacijski (od njene Kraljice Majke, a možda i unazad) prenelo da to baš ne volEmo. Pa tako...do sada...nisam ni ja, a nisam ni probala. Iznenadjenje je bilo prijatno 🙂

Ciabatta iz mini pekare

Šta da vam kažem...ja stvarno volim da pravim razna testa...peciva, pa još ako neko drugi mesi za mene – šta ću bolje?! 😉 Sad ću da vam ispričam kako sam ja napravila ove mini ciabatte 🙂 Ko izdrži do kraja priče – svaka mu čast 😉 A samo pravljenje – ni blizu nije komplikovano kao ovo moje pisanije 🙂