Tradicionalna američka pita od bundeve – Pumpkin pie

dana

Print Friendly, PDF & Email

U principu to je klasična Pumpkin pie 🙂 iliti bundevina pita, pita od bundeve, koja je veoma popularna za Dan zahvalnosti u Americi i Kanadi. E sad, pošto mi nismo na taj način zahvalan narod 😉 (što ne znači da nismo na sto drugih načina), ova pita pripremljena kod nas baš i nije tradicionalna. No, to ne znači da nam se ne može dopasti, te sam mislila da je baš ok da ispitam malo po netu kako se pravi i šta je to što je čini posebnom.

12-IMG_9320

Definitivno, najvažnija je dobra priprema testa, pa zatim što ukusniji fil. Kada naučite osnovu testa, dalje samo birate sa čime ćete ga filovati.

Ja se odlučih za bundevinu iz jednog prostog razloga – dobili smo bundevu.

Dakle, za dobru bundevinu pitu prvo vam je potreban dida Joso 😉 (svekar moje mi seke), koji istih ima puno dvorište. Dalje vam treba njegova dobra volja (koje uvek ima) da vam pokloni jednu od pomenutih. E sad, ako nemate dida Josu kao što imamo mi, onda „othranite jednu“ u vašem dvorištu ili se pak izreskirate i kupite jednu bundevu. Tada ste spremni za akciju 🙂

Prvo je potrebno da pripremite pire od bundeve, zatim testo, nakon toga fil, za šta ću razdvojiti recept na tri celine. Ovo iz razloga što svaki deo možete zasebno koristiti u nekom drugom receptu.

10-IMG_9314

1. Priprema pirea od bundeve

  1. Za početak – oprati spolja bundevu i iseći joj dršku. Ako je dugačka, prepoloviti je na dva dela, pa preseći po sredini, da dobijemo polulopte ili nešto slično tome.
  2. Tepsiju obložimo alufolijom, te spustimo bundeve sa korom na gore iliti sa „mesom“ prema dole u tepsiju. Stavimo u lernu na 200°C da se peče nekih satićak vremena. Dovoljno pečeno je onda kada nož „upada“ u mekanu bundevu 🙂 Takodje ćete primetiti da se sadržaj bundeve počinje sam odvajati od kore. Bundevu jednako okrenutu sa korom na gore, stavite na rešetku da se hladi…takodje nekih satićak vremena.
  3. Nakon toga, povadite kašikom meso bundeve.  Uzmite multipraktik i stavljajte dobijenu masu u njega, te malo miksajte, otvorite i promešajte i nastavite miksati oko 1 minut. Ovime činite masu potpuno kremastom i glatkom.
  4. Ako imate sa čime da još i propasirate pire od bundeve, tim bolje. Onda i propasirajte.  Ja to nemam, te smo se morali zadovoljiti ovim „stepenom glatkoće“ 🙂

Nakon ovih postupaka, imate pire spreman za dalju upotrebu u nekom finom kolačiću 🙂

2. Hrskavo testo za pite

Dakle, nije da imam mnogo iskustva na temu ovog testa, ali pokupih nekoliko važnih momenata, koji su potrebni da biste dobili dobro, hrskavo, a ne tvrdo, nego vazdušasto testo, što ga upravo čini posebno ukusnim. Navešću ih “u hodu kroz recept”.

34-IMG_9295

NAPOMENA: količina je za kalup za pite dimenzija 23 cm pri dnu.

Sastojci:

  • 180 gr brašna tip 400 meko
  • ½ kašikice soli
  • 1 kašika (14 gr) šećera
  • 115 gr dobro rashladjenog putera
  • 30 – 60 ml ledene vode (ovo je otprilike, dodaje se kašika po kašika)

Priprema:

  1. 15 minuta pre nego što ćete praviti testo, stavite puter u zamrzivač da se dobro rashladi. Pripremite, takodje, navedenih 30 – 60 ml vode, stavite u njih nekoliko kockica leda i sve zajedno na 15 – tak minuta u zamrzivač. Moguće je da će se pri vrhu stvoriti ledena korica…ali, razbićete je.
  2. Sipajte u širu posudu brašno, dodajte mu so i šećer i dobro izmešajte.
  3. Izvadite vodu i puter iz zamrzivača, te puter isecite na kockice veličine oko 1 cm. Za dalji proces Amerikanci najčešće koriste „procesor za hranu“ iliti neki veći multisecko, no…videla sam da se neki i nisu modernizovali, te koriste viljuške. E – toga sam se i ja uhvatila.
  4. Viljuškom izdrobite puter u brašno, no, vodite računa, treba da ostane komadića putera u brašnu, kasnije testu, veličine zrna graška. Ovo je bitan deo pravljenja testa, pošto kasnije, ta mesta koja u testu zauzima puter i koji se prilikom pečenja počne topiti, te voda isparavati, postaju rupičasta, vazdušasta i daju specijalan šmek testu. Dakle, nemojte izdrobiti puter u potpunosti.
  5. Tada kašikom dodajete ledenu vodu, ali pazite da ne dodajete led. Ja sam dodala ukupno 4 supene kašike. Dovoljno je tek toliko, da možete slepiti testo.
  6. Tada testo formirate u kuglu, samo ga malo rukom pritiskajući. Ne treba ga mesiti. Testo stavimo u streč foliju, oblikujemo ga u nešto poput pljeskavice, te tako upakovano stavimo u frižider na najmanje 1 h, a može i više. Nakon tog vremena, testo je spremno za razvijanje.
  7. Za razvijanje dobro pospite brašnom podlogu, stavite testo na istu, te još od gore pospite brašnom.
  8. Razvijajte testo oklagijom od sredine ka ivicama, mala po malo, strpljivo, stalno odižući testo od podloge i okrećući ga za jednu četvrtinu. Na taj način ćete sprečiti da se testo zalepi za podlogu. Razvijte ga na veličinu kruga 33 cm. Poskidajte višak brašna sa testa rukom.
  9. Kako biste prebacili testo u kalup za pite, možete ga namotati na oklagiju, pa tako prebaciti ili lagano smotati na pola, pa na četvrtinu kruga, te staviti u kalup. Ovako sigurno „naciljate“ sredinu kalupa.
  10. Razmotate testo u kalupu i opet – odižući ga i spuštajući u kalupu, umestite ga da prianja na isti. Ivice malo opsečete makazama, te ih podvijete pod sebe i nežno pritisnete testo uz ivicu svuda ukrug. Neko pravi tako da ne podvije, nego savije na, pa prstima, stiskajući, formira talase. Ja se odlučih za prvu, jednostavniju varijantu. Takodje, možete rezati lišće i razne ukrase, koje hladnom vodom zalepite za ivice testa kao ukras. Nakon ovoga, testo pokrijete streč folijom i stavite u frižider na pola sata da se rashladi.

NAPOMENA: ovako pripremljeno i u foliju dobro upakovano testo (podrazumevam do dela pre razvijanja), možete čuvati u frižideru i do 4 dana, a u zamrzivaču i do 3 meseca. Ako ga držite u zamrzivaču, prebacite ga dan pre upotrebe u frižider.

3. Fil od bundeve za pitu

09-IMG_9313

Podloga od keksa i orasa:

  • 75 gr oraha ili badema
  • 75 gr keksa od djumbira ili integralnog keksa

Sastojci za sam fil:

  • 3 velika jajeta
  • 450 gr pirea od bundeve
  • 120 ml slatke pavlake
  • 110 gr smedjeg šećera
  • 1 kašikica cimeta
  • 1/2 kašikice djumbira
  • 1/8 kašikice mlevenih klinčića (ili…što bi rekli, medj’ prste)
  • 1/2 kašikice soli

Po želji:

  • još malo ulupane slatke pavlake za dekoraciju

Priprema:

  1. Sameljite propržene orahe (ja ne nadjoh u radnji u kojoj sam bila, pa sam koristila bademe koje nisam ispržila) i keks od djumbira (naravno da ni ovog nije bilo, pa sam kupila integralni keks) u multisecku. Meljite što duže, sve dok ne počne da se lepi o ivice dok se vrti. Izvadite pripremljeno testo iz frižidera, rasporedite samlevene bademe i keks po testu, dobro utapkajte, poravnajte i vratite u frižider, dok pripremite sam fil.
  2. Jaja blago umutite žicom (ne mikserom). Dodajte ostale sastojke (pire, slatku pavlaku, šećer, so i začine), lagano i dobro promešajte.
  3. Sipajte fil preko podloge od badema i keksa i lepo poravnajte.
  4. Stavite u lernu na 190°C, na neku srednju visinu, da se peče. Pecite pitu nekih 45 minuta. Tada je izvadite i lagano gurnite nož u sredinu pite, da proverite da li je pečena. Nož treba da izadje čist (ali će biti vlažan, što je normalno). Tada znate da je pita gotova.
  5. Pitu ostavite na rešetki za hladjenje (kao ona koju stavite u lernu kada imate manje tepsije) da se prohladi na sobnu temperaturu…nekih satićak. Kada je izvadite, fil će biti malo „naduvan“, ali će to splasnuti i poravnati se, kako se pita hladi. Secite nakon hladjenja na parčad i poslužite, po želji možete sa dodatkom ulupane slatke pavlake.

I…to bi bilo to – veoma dugačko, u suštini – veoma jednostavno, ali pre svega – veoma ukusno. Isprobajte, nećete se pokajati. A pride, bila bih zahvalna i sretna da barem neko isproba 😉 pošto sam potrošila “sitno” vremena na istraživanje, prevodjenje, pripremu i pisanje 🙂 Bilo bi super, da barem još nekoga sem nas usreći. Moje je momke (sem najmladjeg, koji ima veoma istančan…ili bolje reći – tanak ukus) oduševila, a moram priznati da se i meni veoma dopala, iako je kolač sa bundevom jedini koji ne jedem jer ne volim! Dakle, sretno sa pripremom i prijatno!

IZVOR RECEPTA: najveći deo recepta preuzet je i preveden, pa zatim prilagodjen sa sajta Joy of Baking. Sitni detalji i saveti, preuzeti su sa raznih strana neta, te ih ne bih posebno navodila.



Kokica
Kokicahttps://www.subotica.in.rs/
...iliti Sanja Major, autorka ponekog zanimljivog recepta. Rame uz rame sa mangupom - administrator sajta Kuvajmo B(l)ogovski. Mangupova smaračica žena. Veći deo dana u društvu sa ciframa (u prevodu knjigovodja), a uvek...i na prvom mestu - mama dva dečaka, tačnije momka 🙂

4 KOMENTARA

  1. Sjajan recept! Doduše za moju tepsiju je bilo malo puno smese ali sam zamrzla za sledeću priliku. 🙂 Nisam bila sigurna da li slatku pavlaku dodati ulupanu ili samo sipati. Ja nisam ulupala. Ispalo je super. Ne oseti se toliko bundeva zbog začina te je pogodna i za one koji nisu ljibitelji ovog jesenjeg povrća. Treba probati.

    • Raduje me da vam se dopao recept i zaista je tako kako ste rekli, čak i oni koji ne vole bundevu, vole ovaj kolač 🙂 Inače, niste morali ulupati slatku pavlaku, samo se sipa, ali ne smeta očito ni to što ste se malo više pomučili 🙂 Hvala na komentaru i pozdrav!

POSTAVI ODGOVOR

Molimo Vas unesite Vaš komentar
Molimo Vas, unesite Vaše ime

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

88,946FansLike
85FollowersFollow
3,388FollowersFollow
4,172FollowersFollow
1,298FollowersFollow
2,210SubscribersSubscribe

Salata od čeri paradajza, feta sira i rukole

Utisci su bili zadovoljavajući 🙂 i sve smo „pobrstili“ za tren oka, no...veliki doprinos tome je bio predivan ručak koji nam je Kraljica Majka skuvala, a TataNamNaš bio u nabavci za isti 🙂

Jeftini brzi kolač od griza

Ovakvih kolača - nikada dosta. Plus, ovaj kolač je dobar za iskorištavanje preostalih kora od pita. Ja uvek imam taj momenat da napravim nešto od kora i ostane onako...skoro pa ni za šta. I onda, smotam ih i krišom zafrljačim u smeće, što je grehota...moram priznati.

Rustični beli hleb

Ovako pripremljen hleb je lep, veoma je ukusan, korica je hrskava. Dopašće vam se. Sama priprema doduše traje dugo, u smislu da ima dosta čekanja izmedju narastanja testa, hleba, pa pečenja i onda malo čekanja da se prohladi. No, u suštini, vi sami nemate puno posla oko njega.