Veliki cimet puž iz livenog tiganja

dana

Print Friendly, PDF & Email

Cimet rolnice ili cimet pužići, kod nas prolaze tako kao da nisu puževi, nego Brzi Gonzalesi. Dakle – bilo – nema više. Umesto puno malih, napravih jedan veeeeeliki 🙂 Razlika je u tome što ovako ima manje korice, više sredine. Dodatak je glazura od prah šećera i narandžinog soka i kore, koja daje poseban šmek.

Dodatni šmek daje to što je ovaj super veliki puž 🙂 pečen u livenom tiganju, a koji sam dobila od firme Gasiks iz Kruševca.

Odavno su me privlačili takvi recepti, pa sad koristim priliku da ih testiram kada god mogu. Do sada sam svakom prilikom bila izuzetno zadovoljna. Pošto je dobro pripremljen, odlično me služi. Puža velikog 🙂 pekla sam bez papira za pečenje, ali sam tiganj podmazala puterom. Nakon što je puž brzinom malko bržom od oluje ispario iz tiganja, ohladjeni tiganj sam oprala samo sa mekanom stranom sundjera, deterdžentom i toplom vodom, bez žuljanja, bez muke.

Gasiks

SASTOJCI:

ZA TESTO:

2 dcl mleka
2 dcl vode
1 kašikica šećera
12 gr suvog kvasca
100 gr šećera
1 1/2 kašikica soli
2 jajeta
oko 800 gr oštrog brašna
50 gr otopljenog putera

25 gr putera za posudu i tiganj

ZA FIL:

125 gr putera
300 gr šećera
4 kesice (kesice su od 5 gr)

17-IMG_2456

ZA GLAZURU:

115 gr krem sira
50 gr otopljenog putera
250 gr prah šećera
sok od 1 narandže
narendana kora od pola narandže (vi možete sitnije nego ja, meni se ovako dopalo)
po potrebi 2 – 3 kašike mleka

20-IMG_2463

PRIPREMA:

  1. Izmešati mleko sa vrućom vodom, toliko vrućom, da tako pomešano bude mlako, oko 37°C iliti da vas ne peče ako probate prstom (čistim … naravno). Dodati mleku i vodi 1 kašikicu šećera, promešati, pa dodati suvi kvasac i izmešati. Ostaviti 5 minuta, ako treba može i malo više, da kvasac zapeni iliti nadodje.
    Neko će reći da ovaj korak ne mora – pa i ne mora, suvi kvasac možete samo pomešati u brašno. Ali, meni se pokazalo da ovako još lepše naraste testo.
  2. U veću posudu sipajte skoro svu količinu brašna, ostavite nekih 100 gr (otprilike). Dodajte so i šećer, pa sve promešajte. Dodajte u brašno nadošao kvasac, jaja, otopljen puter, pa izmešajte špatulom, varjačom ili mikserom sa dodacima za testo. Postepeno dodajte i ostatak brašna, ne morate sve potrošiti. Testo ne treba da bude previše tvrdo, ni previše mekano. Umesite ga dalje rukama, pa prebacite na pobrašnavljenu podlogu i mesite još nekih 5 minuta, da dobijete lepo, glatko testo.
  3. Otopite 25 gr putera i sipajte deo u čistu posudu. Umešeno testo prebacite na puter, okrenite ga sa svih strana, da se jednako namasti. Prekrijte posudu streč folijom, pa ostavite testo na toplo da naraste na duplu veličinu.
  4. Pomešajte šećer i cimet, otopite puter.
  5. Kada je testo naraslo, izbijte šakom vazduh iz testa, podelite ga na dva dela.
  6. Svaki deo razvijte na pravougaonik veličine 25×40 cm. Nemojte odmah oba razviti, nego drugi razvijte tek kada završite što imate sa prvim.
  7. Prvi razvijeni pravougaonik premažite polovinom putera, od ivice do ivice. Pospite polovinom mešavine cimeta i šećera, takodje od ivice do ivice. Malo utisnite dlanom cimet u puter, da se bolje zalepi (ja sam to zaboravila).
  8. Isecite pravougaonik po dužini na 5 jednakih traka (oko 5 cm širine). Zavijte prvu traku u rolat. Uzmite drugu traku, pa se nadovežite na prvu. Uzmite treću traku, nastavite na drugu…
  9. Ostatak otopljenog putera (onaj deo za posudu i tiganj), sipajte u tiganj, pa premažite četkom po celoj površini. Prebacite deo urolanog puža na sredinu tiganja. Nastavite dalje da rolate trake na započeti rolat u tiganju. Ovo neće ići baš glatko 🙂 jer će vam se cimet rasipati. Ja sam to uradila tako da sam blago, ne pritiskajući, urolala na podlozi, pa iznad tiganja postepeno odvijala rolat, nadovezujući se na prethodan kraj rolata. Kada vam nestane traka, ponovite postupak razvijanja, mazanja i posipanja sa ostatkom testa, putera, cimeta i šećera.
  10. Kada ste urolali celog puža (ako vam ostane par traka, ne brinite, napravite od njih male puževe, pa u tepsiju sa njima), stavite ga da se peče na 200°C 30-tak minuta. Nakon tog vremena, proverite da li je dovoljno porumeneo. Ako jeste, pokrijte ga parčetom papira za pečenje, da ne izgori odozgo, pa nastavite peći još 15 – tak minuta. Proverite čačkalicom nakon tog vremena, ali vam moram skrenuti pažnju, da će i onda, nakon dovoljno pečenja, biti malo lepljiva čačkalica – od šećera.
  11. Dok se puž veliki 🙂 peče, pripremite glazuru – pomešajte sve sastojke. Mleko dodajte ako je potrebno, da bi glazura bila toliko tečna, da je možete lepo preliti preko gotovog puža.
  12. Kada je puž pečen, tako vrućeg ga prelijte pripremljenom glazurom. Secite puža na parčad i servirajte još toplog! Videćete, dopašće vam se, nama je bio izuzetno ukusan!

P.S: uživali smo i u pužićima koje sam napravila od preostalih trakica, sa time da sam ih još jednom presekla po širini i po dužini, pa tako urolala. Takodje sam ih prelila glazurom.

 Recept za: Veliki cimet puž iz livenog tiganja



Kokica
Kokicahttps://www.subotica.in.rs/
...iliti Sanja Major, autorka ponekog zanimljivog recepta. Rame uz rame sa mangupom - administrator sajta Kuvajmo B(l)ogovski. Mangupova smaračica žena. Veći deo dana u društvu sa ciframa (u prevodu knjigovodja), a uvek...i na prvom mestu - mama dva dečaka, tačnije momka 🙂

POSTAVI ODGOVOR

Molimo Vas unesite Vaš komentar
Molimo Vas, unesite Vaše ime

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

88,946FansLike
85FollowersFollow
3,388FollowersFollow
4,172FollowersFollow
1,298FollowersFollow
2,210SubscribersSubscribe

Kako napraviti pleteni kolač od 6 jufki?

Bez obzira na to za kakvo se dizano testo odlučite, nije na odmet ako ga umete i lepo oblikovati. Pletenica ili bilo kakav oblik pletene pogače, kolača je odličan izbor. Ako pri tome hoćete da pred gostima (a i domaćima) izgledate coool ili #onokakositouspela ...pleteni kolač od 6 jufki je prava stvar 😉

Kako se pravi vazdušast omlet sa sirom i prilozima

Šta je potrebno za ukusan omlet? Za početak, malo, zaista malo, vremena. Onda je potrebno mnogo dobre volje 🙂 Da, biće vam neophodna i jaja, plus sir, a po mogućnosti i parče putera. Malo parče.

Domaćinski doručak (ili večera)

Evo jedne klopice, varijanta...parola snadji se. Ideju sam videla na nekoj fotki sa nekim hijeroglifima (za mene su i kineska slova hijeroglifi 😉 ) ali je ispod, na tečnom engleskom jeziku 🙂 pisalo nešto kao Serbian...iliti srpsko (bilo je mnogo sitno napisano, a sve što je sitnim slovima napisano – ja ne čitam i snosim posledice istog). Kontam...spominjaše nas vezano za ovu kombinaciju klope. Znači...preko Kineza i Engleza do nas...domaćih, stiže ideja i do naše kuhinje. Šta reći, sem – baš je dobra.