Kuvajmo Blogovski – Recepti na lak način

Recept za pleteni kolač za Božić ili Uskrs

Moram da se pohvalim da u našoj kući (pri tome mislim kući Kraljice Majke i Tate Mi Mog) nije prošao ni jedan Božić ili Uskrs (barem koje ja pamtim), a da smo jeli kupovni pleteni kolač ili Veliki kolač, kako ga mi zovemo.

Naprotiv, to je zaštitni znak Kraljice Majke i peče najčešće 5 – 6 komada + nekoliko malih za pod jelku (ovaj drugi deo se podrazumeva samo za Božić…jel…), pa ih raznosi po familiji 🙂 A svake godine nam se čini da je baš te najbolji 🙂

Elem…šta sam ono htela reći? Da…pokušah i ja. Šteta da ne naučim. Neću da se „turam“ da ga pravim sve dok Kraljici Majki to ide za rukom, ali mislim da me je dobro naučila. Naravno da nije kao njen 😉 ali barem se trudi da bude 🙂

Kraljica Majka Veliki kolač plete od 4 jufke, 3 uplete kao klasičnu pletenicu, pa još jednu jufku obavije oko pletenice. To je Veliki kolač na koji smo mi navikli. Ja sam, eto, dozvolila sebi da malo iskopiram način pletenja jevrejskog Challah hleba u krug, od 4 jufke. Dopao mi se i pokušaću i to da vam prenesem u slikama, nadam se da ću dovoljno dobro objasniti. Jednom kada udjete u fazon, nećete više trebati pomoć slika.

Pa da krenemo…

SASTOJCI:

1/2 l mleka
1 sveži kvasac
2 kašikice šećera
2 kašikice brašna
1 kg brašna
10 kašikica šećera
1/2 kašikice soli
50 gr margarina (ili putera, kako ko želi)
1 celo jaje + 1 žumance

I JOŠ ZA PREMAZ:

1 – 2 žumanca

PRIPREMA:

  1. Mleko ugrejte da bude mlako, oko 37°C, dakle, ako malo probate čistim prstićem 🙂 ne treba da bude ni hladno, ni vruće. Sklonite sa ringle, izmrvite svež kvasac, dodajte šećer i 2 ravne kašike brašna. Ostavite da kvasac proradi, nadodje.
  2. U veću posudu sipajte skoro svo brašno, dodajte šećer, so, omekšali margarin, jaje, žumance. Kada je kvasac zapenio, dodajte i mleko sa kvascem. Mesite testo prvo varjačom, špatulom, dodajte postepeno i ostatak brašna. Kada vam se testo sjedini, prebacite na brašnom posutu podlogu i dobro umesite testo, da bude glatko. Mesite ga 10 – tak minuta.
  3. U čistu posudu sipnite malo ulja, pa razmažite po dnu i stranama. Stavite testo u tako nauljenu posudu, pa ga okrenite par puta da se sa svih strana naulji i ono. Prekrijte posudu streč folijom, pa je stavite na toplo mesto da se testo lagano diže. Ostavite da naraste na duplu veličinu. Nakon toga, istisnite vazduh iz testa, pa ga ostavite još jednom da naraste na duplu veličinu. Ali pazite, nemojte ga ostaviti da vam se „prekrene“ iliti previše naraste.
  4. Sada testo izvadite na podlogu. Ne trebate je posuti brašnom, lepše ćete oblikovati jufke bez brašna (barem je meni tako lakše). Pošto ste testo nauljili pre dizanja, ne biste trebali imati problem sa lepljenjem.
  5. Podelite testo na 4 jednaka dela (barem pokušajte da budu što sličnije veličine). Svaki deo, jufku, razvaljajte da dobijete 4 dugačka valjka (ali ćemo ih i dalje zvati jufke 🙂 ).
  6. Testo upletite na sledeći način, objašnjenje uz svaku sliku:
    Postavite jufke u početnu poziciju kao na slici. Svaki kraj jufke dobio je broj 🙂 Meni je ovakvo objašnjenje bilo odlično, pa ga pokušavam preneti i vama.
    Prebacite kraj 1 preko kraja 2. Nemojte zatezati jufke, ali ih prebacujte tako da nema praznog mesta.
    Prebacite kraj 3 preko kraja 4.
    Prebacite kraj 5 preko kraja 6.
    Prebacite kraj 7 preko kraja 8. Ovim prebacivanjem završili ste jedan pun krug pletenja. Sada ćete nastaviti prebacivati – plesti, na suprotnu stranu nego do sada iliti ići ćete unazad.
    Dakle, sada idemo unazad: prebacite kraj 2 preko kraja 7.
    Prebacite kraj 8 preko kraja 5.
    Prebacite kraj 6 preko kraja 3.
    Prebacite kraj 4 preko kraja 1. Ovime ste završili i drugi krug pletenja. E sad, ako razvaljate kraće jufke ovo bi mogao biti kraj prebacivanja. Ako razvaljate duže, onda nastavljate da prebacujete – pletete. Sada opet idete na suprotnu stranu nego u zadnjem krugu, pa bi redosled prebacivanja bio sledeći: 7 preko 4; 1 preko 6; 3 preko 8; 5 preko 2…
    Ovako izgleda nakon još jednog (trećeg) kruga pletenja…
    …a ovako nakon još jednog (četvrtog) kruga pletenja…
    Kada su vam jufke ostale kratke, da više ne možete da ih prebacujete, onda krajeve koji „gledaju jedan prema drugom“ zavrnite jedan o drugi i podvijte pod kolač.
    Ovako podvijte zavrnute krajeve pod kolač.
    Upleten kolač
    Još jedan pogled na upleten kolač.
    Kolač prebačen u margarinom premazanu tepsiju.
  7. Kada ste upleli kolač, prebacite ga u margarinom premazanu tepsiju. Ja sam želela da to bude okrugla, te da se kolač širi do ivica tepsije. Vi možete staviti u veliku tepsiju, pa ćete imati više formirane korice i neće vam se videti ivice tepsije na pečenom kolaču. Kako vam se više dopada…tako napravite. Takodje, možete veću tepsiju pokriti papirom za pečenje, ne morate se odlučiti za margarin…
  8. Pokrijte kolač streč folijom, lagano, samo prekrijte, nemojte stezati, kako bi kolač mogao nesmetano da raste. Ostavite ga da naraste na duplu veličinu ovako upleten.
    Kolač nakon što je ostavljen da naraste.

  9. Kada je kolač narastao, premažite ga umućenim žumancima, pa stavite da se peče na 190°C. Pecite ga nekih 35 – 45 minuta, ali proveravajte! Ako jako porumeni pre tog vremena, prekrijte ga papirom za pečenje, pa pecite još malo. Proverite čačkalicom, gurnite je u sredinu kolača, ako se ne lepi kada je izvadite, kolač je gotov.
    Pre mazanja žumancem…
    Nakon mazanja žumancem…kao što vidite, meni je sama sredina malo zakržljala 🙂 ali mislim da je kolač i dalje bio solidno lep 🙂
  10. Ostavite ga 10 – tak minuta da odmori u tepsiji, pa ga prebacite na žicu da se ohladi. I – tada se možete pohvaliti da ste sami napravili Veliki pleteni kolač i to bez po muke 😉 Nasecite ga i uživajte!
    Pečen kolač u tepsiji

Recept za pleteni kolač za Božić ili Uskrs.