Kuvajmo Blogovski – Recepti na lak način

Recept za domaći začin za jela bez pojačivača ukusa

Moram da vam priznam da nisam baš od onih odgovornih domaćica koje paze na sve što „turaju“ u hranu koju pripremaju. Zapravo, stava sam da ne možemo pobeći od hemije i štetnih sastojaka, jer – šta oko nas zapravo nije zagadjeno, od vode, vazduha, zemlje? Tako da – odlučila sam da ignorišem strah od nečeg što ne mogu promeniti i da živim normalno.

Par reči o kupovnom začinu za jelo i poseti lekaru…

Što se kupovnog začina za jelo tiče…konstantno je prisutna neka panika od istog. Već dve godine uzastopno pri odlasku sa koleginicama na lekarski pregled, prvo pitanje interniste je: „Da li koristite kupovni začin za jelo?“ I…ja onda…naravno, lažem!

Pa se, zatim,  počnem hvaliti kako često mesim domaći hleb, a sve u cilju da skrenem temu sa kupovnog začina za jelo, jer je jedno od daljih pitanja i da li kupujete hleb od „šiptara“ sa objašnjenjem da je farban i tako to…

Pa onda, da li šetate i koliko? A ja…posle 500m mi otkidaju ledja…No, onda uskočim sa: „Ali…dosta vozim bicikl, 9km do posla i nazad..doduše 2-3 puta nedeljno…ne svaki dan 🙂 „

Pa će on….“…a što ne svaki dan?!“ Pa sad…kako da ti nacrtam…nekad sam, jednostavno, lenja…pa onda zaspem, pa onda pada kiša, pa se onda zagledam u neku emisiju na Foxu (jer naravno da su mi ujutro zabavnije…).

I tako, odlučih ja da imam ponosan odgovor i na unapred poznato pitanje o začinu 🙂 pa ga, najzad, napravih sa mangupom u kooperaciji (trebala mi je muška ruka za mlevenje).

Suština, odakle ideja da uopšte pripremamo ovaj domaći začin za jela?

Suština je da smo imali prilike isprobati ovaj začin još davnih godina, pošto se moja sestra udala u familiju gde svekar priprema odličan domaći začin za jelo, kečap…i svašta nešto 🙂 pa sam se najzad dočepala recepta.

No, onda sam ipak odlučila da malo korigujem recept, jer je u taj išao tamo neki natrijum glutaminat (koji se zapravo ispostavio kao  neprijatelj broj jedan, a ja tunto glupavi sa njime se do sada nisam trudila upoznati…), pa rekoh sebi – onda opet ništa nisam uradila. Guglanjem i prilagodjavanjem količina našoj potrebi, stigoh do, nadam se, zadovoljavajućeg recepta. Isti delim sa vama, ali samo uz uslov da ne zamerite ovoliki uvod, bilo je jače od mene 🙂

ORIGINAL SASTOJCI:

1 kg šargarepe
1 kg crvene paprike
1 kg celera i peršuna
1 kg crvenog luka
1 kg soli
veza peršunovog lista
veza celerovog lista

Pošto je Kokica bila u nabavci i kalkulisala koliko čega, a da dobijem 1 kg nakon čišćenja, naravno da sam promašila, te smo dobili sledeće, a kupila sam:

2 veze velikih šargarepe, 2 veze srednjeg peršuna, 2 solidna celera, 2 kg paprike (no, to nisam sve iskoristila), 1 kg crvenog luka (tu kanda ništa otpadaka nisam kalkulisala…) i „fajin“ (što bi rekli – mnogo) lišća 🙂

[recipe title=“Recept za domaći začin za jela bez pojačivača ukusa“ servings=“oko 7 tegli srednje veličine“ time=“2 h pripreme, 24 h stajanja“ difficulty=“jednostavno“ image=“/wp-content/uploads/2015/09/IMG_1845-1000×750.jpg“ description=“Odličan i zdrav začin za jelo, koji pripremate sami i uvek možete korigovati odnos sastojaka – po vašem ukusu.“][recipe-notes title=“Napomena:“]mere su za očišćeno povrće[/recipe-notes][recipe-ingredients title=“Sastojci u našem začinu za jelo:“]
  • 700 gr šargarepe
  • 700 gr crvene paprike
  • 200 gr korena peršuna
  • 500 gr korena celera
  • 700 gr crvenog luka
  • 700 gr morske soli
  • 1 vezu peršunovog lista
  • 2 veze celerovog lista sa sve stabljikom (kad volEm)
  • 1 veza lista selena[/recipe-ingredients][recipe-directions title=“Priprema:“]
  1. Svo povrće očistite i izmerite, kako biste znali koju količinu soli da stavite. Na 4 kg povrća ide 1 kg soli. Stavljajte povrće u hladnu vodu dok sve ne završite.
  2. Očišćeno povrće još jednom dobro operite, pa stavite opet u hladnu vodu, prethodno presecajući na manje komade. Listove takodje dobro operite.
  3. Veličinu komada ocenite u odnosu na veličinu koja prolazi u mašini za mlevenje mesa, jer će vam to sada biti najbolji drug (ili najbolja drugarica).
  4. Dakle, namontirajte mašinu za mlevenje mesa i uzimajući mešano povrće – malo od ovog, malo od onog, uz dodavanje listova peršuna, celera i selena, sameljite svo povrće.
  5. Samleveno povrće promešajte i dodajte so, pa ponovo promešajte i ostavite da stoji preko noći. Povremeno promešajte začin za jelo.
  6. Sutradan stavite pripremljeni začin za jelo u staklene tegle i zatvorite metalnim zatvaračem, pa pravac u špajz. Kada otvorite neku teglu, možete je držati u frižideru, čisto da biste bili sigurni da joj se ništa neće desiti, mada – kažu ljudi, žene…jel…da se neće pokvariti ni ako je otvorite i ostavite napolju. Mi smo naučili na frižider. [/recipe-directions][/recipe]

I, to bi bilo to, sada mi držite fige da ispadnem faca kod lekara, sem ako ove godine ne odustane od tog pitanja – onda sam se ispalila 🙂 Jer, kada bude pitao da li koristim kupovni začin za jelo, ja ću ponosno reći: DA i neću morati lagati, a onda ću dodati AL’ DOMAĆI, pa da ga onda vidim 😉 (možda razmeni recept sa mnom 😉 ).

Pa,…javite utiske 🙂 i dajte malo komentara, ovo je prva „nazovi zimnica“ koju je Kokica turila u špajz, inače se ne bavi takvim rabotama još za sada 🙂 , jer tu je Kraljica Majka zakon 🙂

Nakon 8 meseci i još par kašika nepotrošenog domaćeg začina za jelo, javljam utisak za sve koji su se bojali da će se pokvariti bez dodataka – neće. Isti je kao i drugi dan 😉 kada je napravljen. Samo otvoren stavite u frižider i to je to 🙂

Recept za: Recept za domaći začin za jela bez pojačivača ukusa