Kako se prave ukrasi za slavski kolač – sponzor recepta Dr. Oetker

dana

Print Friendly, PDF & Email

Reći će ljudi da je slavski kolač neizostavan na slavskoj trpezi. I – to je svakako istina. Takodje, ukrasi su veoma važni na slavskom kolaču. Svaki od ukrasa ima svoje značenje, simboliku, želje koje sa sobom nosi i upravo se iz tog razloga stavljaju na slavski kolač.

Na primer, klas pšenice, kao i grozd, prave se sa željom da bude rodna godina. Burence se pravi da u kući bude svega u izobilju. Knjiga je simbol znanja, a ptica zdravlja, mira i veselja. Cveće označava lepotu i čistu dušu ukućana…

Veoma bitan ukras na slavskom kolaču je pečat prosfornik. Pečat možete ispisati sami ili možete koristiti drveni pečat. Na njemu su ispisana slova IS HS NI KA – sa značenjem „Isus Hristos pobedjuje“. Pravi se pet komada, 4 sa strane kolača (sa sve 4 strane sveta) i jedan odozgo, preko krsta koji se pravi od pletenica. Takodje slavski kolač se optoči vencem od pletenice…

No, ono što je najvažnije, jeste porodica. Čemu slava ako porodica nije na okupu? Kolač može biti lep i manje lep. Ukrasi na njemu mogu biti beli ili rumeni. Mogu uspeti i neuspeti. Ali bez porodice i najdražih sa kime bismo slavu podelili – ona gubi svoj smisao, jer šta je Krsna slava ako ne praznik kada upravo porodica slavi svog sveca?

Ako kolač domaćici baš i ne „podje za rukom“ najbolje, a ukrasi popucaju ili ptice baš i ne liče na ptice – nije važno. Važno je da slavski kolač bude pripremljen sa ljubavlju i da u njega domaćica utka svoje želje od srca. Ako bude malo suv, a možda tvrd ili nedopečen, osmeh na lice i pohvale za domaćicu. Jer, pravljenje slavskog kolača iziskuje neko vreme, mnogo truda, puno ljubavi, a u srcu domaćice stvara tremu, hoće li to biti baš tako kako treba ili ne…

I još bih, pre recepta, rekla – možemo mi tu pisati o običajima i šta se i kako radi, ali suština je ta da se običaji prenose sa kolena na koleno, razlikuju od porodice do porodice. Sa njima se odrasta i stari… Lepo bi bilo da ih svaka porodica održi koliko god dugo može, jer to je najvrednije što nam stariji mogu ostaviti u amanet…

Kako se prave ukrasi za slavski kolač?

Da ne pričamo nadalje mnogo, jer ima puno toga da se uradi, predjimo na pripremu ukrasa za slavski kolač. Kako je za njihovu pripremu potrebno neko vreme, a i mnogo je bolji rezultat ako se isuše pre stavljanja na kolač, pripremite ih dan pre nego što ćete praviti slavski kolač.

[recipe title=“Kako se prave ukrasi za slavski kolač – sponzor recepta Dr. Oetker“ servings=“za 1-2 slavska kolača“ time=“oko 2 h pripreme, 1 dan sušenja“ difficulty=“malo pipavo, ali nije teško“ image=“/wp-content/uploads/2017/10/Ukrasi29.jpg“ description=“Trudila sam se da vam objasnim pripremu ukrasa na što razumljiviji način. Nadam se da će vam biti od pomoći.“]

[recipe-notes title=“Napomene:“]Prilikom pripreme ukrasa za slavski kolač, kako bi oni ostali beli, a testo bilo savršeno glatko i lako za rad, koristim Dr. Oetker gustin.

Generalno, proizvodi Dr. Oetkera su u našoj kući veoma često u upotrebi, pa za ovako važnu priliku, ne želim da rizikujem menjajući ih nekim drugim.[/recipe-notes]

[recipe-notes title=“Ako vam ovo nije dovoljno:“]Pogledajte uputstvo u slikama na linku OVDE.[/recipe-notes]

[recipe-notes title=“Ako želite i recept za slavski kolač:“]Pogledajte recept OVDE.

[recipe-ingredients title=“Sastojci za testo za pripremu ukrasa za slavski kolač:“]

  • 200 gr brašna (za ukrase sam koristila oštro)
  • 100 gr Dr. Oetker gustina
  • 1 kašika soli
  • 1 – 2 dcl hladne vode (ja sam utrošila oko 1,5)[/recipe-ingredients]

[recipe-directions title=“Priprema ukrasa za slavski kolač:“]

  1. Brašno, gustin i so izmešajte. Dodajte 1 dcl vode, pa viljuškom izmešajte. Ako je testo i nadalje mrvičasto, dodajte samo još malo vode. Ponovo izmešajte i tako dok ne dobijete testo koje možete sjediniti, a da se ne mrvi. Testo ne treba da bude meko, naprotiv. Ali, ne treba ni da se cepa, nego da ga možete lepo umesiti.
  2. Kada ste dobro umesili testo, stavite ga u kesu, pa u frižider na 15 – tak minuta. Za to vreme pripremite tacnu, stavite na nju čistu krpu i pospite je brašnom. Tu ćete slagati gotove ukrase da se suše. Takodje, pripremite i dasku na kojoj ćete pripremati ukrase. Još možete pripremiti i šoljicu sa hladnom vodom i četkicu za mazanje.
  3. Kada je testo odmorilo u frižideru, izvadite ga i secite pomalo, kako se testo koje ne koristite ne bi sušilo.
  4. Pripremite pečat prosfornik: drvenim pečatom utisnite slova na tanko razvijeno testo (oko 2mm), pa ih opsecite nožem. Ako nemate drveni pečat, ispišite čačkalicom slova na testo, sa sve četiri strane krsta, pa ih isecite nožem u kvadrat. Ovo ponovite 5 puta.
  5. Pripremite cvet: ponovo razvijte parče testa na nekih 2mm, pa manjom modlom, čašicom od rakije ili slično, vadite krugove, 5 – 6 komada za jedan cvet. Slažite krugove jedan na drugi, tako da svaki zakloni polovinu prethodnog. Pre nego što stavite jedan na drugi, tu polovinu preko koje će ići sledeći, premažite vodom, pa „zalepite“ sledeći krug. Kada ste stigli do kraja, urolajte krugove. Vrhove krugova malo razvucite u latice, a ako imate viška pri dnu, slobodno ga nožem odsecite.
  6. Pripremite grozd: modlom isecite jedno srce 🙂 pa išarajte po njemu čačkalicom žilice lista. Onda oštrim vrhom noža zasecite ivice srca, a negde i isecite parčence, kako bi što više ličilo na list. Ne bacajte se u očaj ako to baš nije idealno 🙂 Onda od nekih otpadaka testa isecite tanke trakice, pa ih po sredini malo zavrtite… da liče na dršku grozda. Takodje od otpadaka testa, oblikujte kuglice koje ćete poredjati na jednu polovinu lista, da liče na grozd.Opet – nismo umetnice, nego domaćice, pa nije strašno ako to nije savršeno!
  7. Pripremite burence: uzmite parče testa, kao, recimo, pola malog prsta , pa od njega napravite valjak. Malo mu odsecite vrhove da dobijete ravno dno i vrh bureta. Čačkalicom utisnite šare po dužini, to su kao daske. Dve trake popreko, a izmedju jedne trake i dna zrno bibera (kao slavinica na burencetu).
  8. Pripremite ptice: uzmite parče testa, pa ga dlanovima razvaljate u dugačak valjak. Zavežite ga u čvor, tako da sa jedne strane tek malo viri, to će biti glava ptice, sa druge strane malo više, to će biti repić. Glavu oblikujte kako znate i umete 😀 to vam ne mogu baš objasniti. Utisnite zrno bibera sa obe strane gde bi trebale biti oči. Umesto bibera, može i seme lana. Rep pritisnite nožem ili slično, da ga spljoštite. Tupom stranom moža malo utisnite linije, koje će glumiti pera, pa onda oštrom stranom izrežite na par mesta. Takodje, tupom stranom noža ili čačkalicom, iscrtajte linije po čvoru koji je ostao da glumi telo ptice, koje će ličiti na pera.
  9. Pripremite knjigu: isecite 3 – 4 pravougaonika (od tanko razvijenog testa), koji će biti različitih veličina. Stavite najveći dole, pa uz levi i desni kraj stavite po čačkalicu. Onda stavite malo manji pravougaonik, pa opet čačkalice, pa opet manji pravougaonik. Ponovite 3 – 4 puta. Za kraj, u sredinu stavite jednu čačkalicu i pritisnite, da biste dobili lep oblik otvorene knjige. Čačkalice ćete izvući sutradan, pre pečenja, kada se ukrasi osuše. Onda će ostati tako razdvojene stranice, baš kako treba.
  10. Pripremite klas žita: od parčeta testa, oblikujte valjak, 4 – 5 cm dužine, oko 1 cm širine, sa time da donji deo valjka skroz istanjite, kako biste dobili dršku. Blago pritisnite deblji deo valjka, da se samo malo stanji. Onda, n.pr. makazicama za nokte (koje, je li, dobro operete pre ovoga), zasecate testo uz jednu ivicu, pa uz drugu, pa za kraj, kroz sredinu.

Sve pripremljene ukrase slažite na pripremljenu tacnu sa krpom posutom brašnom, te ostavite do sutradan, kada ćete pripremati slavski kolač, da se suše. Ukrasi će na taj način zadržati svoju formu i kada ih poslažete na kolač, takodje, biće lakši, te neće propasti u testo kada budete stavili kolač da se peče.[/recipe-directions][/recipe]

Objašnjenje u slikama prikazano je OVDE.

Recept za slavski kolač možete pronaći OVDE.



Kokica
Kokicahttps://www.subotica.in.rs/
...iliti Sanja Major, autorka ponekog zanimljivog recepta. Rame uz rame sa mangupom - administrator sajta Kuvajmo B(l)ogovski. Mangupova smaračica žena. Veći deo dana u društvu sa ciframa (u prevodu knjigovodja), a uvek...i na prvom mestu - mama dva dečaka, tačnije momka 🙂
88,946FansLike
85FollowersFollow
3,388FollowersFollow
4,172FollowersFollow
1,298FollowersFollow
2,210SubscribersSubscribe

Calzone – za ekskurziju 🙂

Pošto je „mali“ dečak neki dan išao na ekskurziju...a meni se baš nije dalo praviti sendviče...nekako sam smislila da bi ovo bilo super za tu priliku. Uvek je problem sa sendvičima – salama...da se ne pokvari, pa onda kupovina dugotrajnih...kulena, kobasica i sl. E, ovaj put toga nismo imali, pa sam napravila ovo, makar da se obična salamica malo ispeče, te je opasnost od kvarenja manja. Konačan rezultat, svi zadovoljni, a mali je sve pojeo na putu 🙂 (obično pola donese kući).

Recept za somune ili odlične lepinje

Neizostavne lepinje ako želite u potpunosti da uživate u dobro pripremljenom roštilju. Vazdušaste iznutra i veoma ukusne, sigurna sam da će vam se dopasti kada ih pripremite po ovom receptu. Mi smo uživali!