Recept je pripremljen po OVOM videu, odatle je i preveden 🙂 Na videu je prikazana i objašnjena focaccia sa ruzmarinom, istu smo isprobali neki dan…a na fotografijama je verzija sa kobasicom i paradajzom. U suštini je to trebao biti čeri paradajz, ali ga u tom momentu nisam imala gde kupiti, te su ispali komadići običnog paradajza. Isprobajte i vi nešto po vašem ukusu. Jednostavna je za napraviti, samo pratite uputstvo. Ako vam nešto nije jasno iz mog objašnjenja i fotografija, potkrepite ovo uputstvo priloženim videom, nebitno da li razumete engleski ili ne, snimak će vam biti sasvim dovoljan.
Ova kombinacija focaccie odlična je za večeru, naročito ako je servirate uz jogurt ili kiselo mleko. Ne preterujte sa nadevom – ovo nije pizza 😉 Dodaci su potrebni samo radi arome 🙂
Sastojci:
- 500 gr oštrog brašna
- 325 ml mlake vode
- 7 gr suvog kvasca
- 2 kašikice soli
- 2 kašike maslinovog ulja
Ostali sastojci za tradicionalnu focacciu:
- svež ruzmarin
- maslinovo ulje za polivanje
Sastojci za našu varijantu:
- kobasice po ukusu
- paradajza po ukusu
Priprema:
- Pomešati suve sastojke: brašno, dodati so, umešati je, dodati suvi kvasac i umešati ga.
- Dodati na brašno svu vodu, voda treba da je mlaka, tj. da se ne oseti ni da je topla, ni da je hladna.
- Na vodu odmah dodati i maslinovo ulje.
- Umešati vodu u brašno, za početak plastičnom „špatulom“, nakon toga mesiti rukama u činiji, sve dok ne dobijete „grudvu“ testa i dok činija ne ostane čista od mešenja. Onda izvadite testo iz činije i nastavite da mesite na podlozi. Po potrebi, možete je malo posuti brašnom, pošto u početku bude malo lepljivo.
Pomalo lepljiva jufka testa Jufka posuta brašnom, kako bi se lakše mesilo (nakon toga više ne posipati) - Važno je da testo jako dobro umesite, kako bi što više vazduha ušlo u jufku. To radite tako što jednom rukom držite testo, drugom ga „razvlačite“, preklopite, okrenete za 90 stepeni, pa opet tako u tom pravcu…ponavljajući tu radnju sa jufkom potpuno u krug. Ovo ponavljate barem desetak minuta, posle toga…testo će vam biti jako lepo, glatko.
Razvucite testo rukama u dužinu… …preklopite ga… …okrenite za 90 stepeni… …opet ga razvucite u dužinu… …opet preklopite… …opet okrenite za 90 stepeni… …opet razvucite… ….preklopite…i ponavljajte dok ne postane potpuno glatko… - Testo je dobro umešeno kada bude elastično nakon što ga pritisnete prstom. Gornji deo jufke će vam biti gornji deo focaccie, te ga treba učiniti što glatkijim. Oblikujte jufku u nešto poput kugle, tako što idete celim dlanovima okolo i pod testo, sve dok ne dobijete potpuno glatku loptu.
Proverite da li je testo dobro umešeno… …tako što ćete pritisnuti prstom, testo treba da bude elastično, da se vrati kada sklonite prst. Oblikujte glatku loptu od testa… …tako što ćete ići dlanovima oko jufke… …sve dotle, dok ne podvučete sve nepravilnosti… …na dno jufke, kako bi gornji deo bio potpuno gladak. - Na dno činije sipajte maslinovog ulja. Pripremljenu loptu od testa umočite u ulje prvo gornjim delom, koji će biti gornji deo focaccie, pa zatim okrenite i spustite loptu testa dnom u ulje u činiji. Još malo je umažite uljem, tako da ga bude svugde po jufki.
Sipajte maslinovo ulje u činiju… …gornji deo testa… …umočite u maslinovo ulje u činiji. Stavite testo sa donjim delom jufke u činiju… …i pažljivo premažite uljem… …da testo svuda bude okupano istim 🙂 - Činiju pokrijte streč folijom i ostavite jufku da se udvostruči. Za to će trebati nekih satićak vremena na toplom mestu.
- Ako ste je dobro umesili i utisnuli dovoljno vazduha u jufku, ona će imati i po koji mehurić nakon što se udvostruči (moja nije imala veliki mehurić, ali puno malih jeste 🙂 ).
Testo nakon mirovanja… …udvostručeno (ili malo više od toga…) - Tada uzmete na prst malo ulja ispod testa, te premažete tepsiju njime. Istresete testo na tepsiju, tako da ono što je gore i ostane gore. Praktično će vam skliznuti u tepsiju, pošto u činiji imate ulja. Svo ulje koje preostane, iskoristite da premažete focacciu od gore.
Sipajte testo na podmazanu tepsiju… …ostatkom ulja u činiji premažite testo. - Oblikujete je zavlačeći ruke ispod testa, nikad od gore. Razvučete je malo da dobije lep oblik, pravilnih, zaobljenih ivica.
- Vrhovima prstiju utisnite rupice (ne noktima 🙂 ) u testo. Kao aromu, možete da utisnete u testo ruzmarin, čeri paradajz, češnjeve belog luka, svašta što vam padne na pamet. Tradicionalno je ruzmarin. Utisne se vrhovima u napravljene rupice, ne posipa da ostane na površini, nego baš ugura, kako ne bi goreo. Tačnije, bilo kakvu aromu da stavljate u focacciu, dobro je da je utisnete u testo, kako bi testo primilo u sebe tu aromu.
Nakon što ste rukama ispod testa razvukli focacciu, utisnete prstima rupice u nju. Dodate aromu po želji…(moja je malo konretnija…) - Gornji deo focaccie mora biti prekriven uljem, pa se nakon slaganja arome, još malo polije maslinovim uljem. Na ovaj način, dok bude stajalo, testo će fino upiti ulje, pošto focaccia i treba da bude takva. Nakon toga, ponovo ostavimo testo da udvostruči veličinu, nekih satićak vremena.
Sipamo maslinovo ulje preko focaccie i ostavimo da se udvostruči… - Nakon što je testo naraslo, nežno vrhovima prstiju ponovo utisnemo rupice u focacciu, ponovimo polivanje maslinovim uljem i pospemo krupnom solju (so može – i ne mora).
Udvostručena focaccia. Ponovo sipano maslinovo ulje preko nje. - Pečemo je na 220°C oko 16 – 17 minuta. Kada je pečena, izvadi se na žicu, kao bi se hladila ali ne i uparila od dole. I…to je to.
Pečena focaccia. Hladjenje focaccie na rešetkama, kako se ne bi uparila.
Tu je i video koji sam ja koristila u prilogu, ladi lakšeg razumevanja procesa. Hvala teti na lepom objašnjenju 🙂
Prijatno!
Probajte sa sušenim paradajzom iz ulja.
Hmmm, to vam je odlična ideja! Isprobaću. Potpitanje, malo bezvezno, nikada nisam koristila taj paradajz, hoće li jako da me udari po džepu? 🙂
To je ovako izgledalo kod nas. Unutra: mozarella sir, nekoliko maslina, beli luk i sitno seckana slanina. Može bilo šta. Tepsija prečnika 29 cm bila je malo „pretesna“ pa je focaccia morala da naraste uvis. 🙂 Uzgred, ono ulepšavanje gornje površine stvarno nije potrebno jer se posle ionako „pokvari“ utiskivanjem dodataka.
U ime onih koji ne znaju engleski, hvala za detaljno objašnjenje. Video je odličan, ali uputstvo sa fotografijama može i da se odštampa, da se računar drži podalje od vode, brašna, ulja i ostalih đakonija koje nama prijaju, ali ne i njemu.
Sušeni paradajz u ulju ima snažne udarce. 😀 Eto razloga da se uvrsti u rubriku „zimnica“ i tako približi našim izmorenim džepovima. 🙂
E svaka čast na ovakvom komentaru. Totalna analiza sa priloženim fotografijama…Da, ono za ukrašavanje ima smisla što kažete, no to je aktuelno kada se sa ruzmarinom ili tako nekim začinskim biljem ukrašava, jer onda se ne pokvari mnogo, samo se ubocka u rupice 🙂 i mislim da ima smisla radi maslinovog ulja, da rupice prime ulje i upiju bolje u testo 🙂 No, nebitno 🙂 Kombinacija aroma vam je odlična 🙂 (ja jedino masline ne volEm ali ostalo obećava (mada i masline onima koji vole). Dakle, mnogo hvala na ovako detaljnom komentaru i fotografijama koje ste podelili sa nama 🙂
E da…i hvala na info o udarcima sušenog paradajza 😀 Inače sam sa zimnicom posvadjana, pa bi me baš i obradovalo ako neko ume to da ostavlja – da podeli sa nama 🙂