Kremasti rižoto sa belim mesom, gljivama i povrćem

...sve je u mešanju 🙂

dana

Print Friendly, PDF & Email

Šetamo neki dan moj muž i ja po Lidl-u (on neće da prizna, ali nema ništa protiv toga, uvek nadjemo nešto zanimljivo i potrošimo novce…), i – ugledam je!!! Prava, veličina baš kakvu trebam! Šerpa. Od livenog gvoždja. Crvena. Oko 3l, taman za moj hlebac, Dutch oven.

Ko želi samo recept, bez priče, skrolujte dole

Te sreće! Neskrivene! Ne znam da li me zeza (verovatno), ali reče mi mangup, muž mi moj, ma svi su se okrenuli kada si je ugledala. Baš me briga. Bilo je kao da me zove. Malo sam se kolebala jer nije baš malo para za izdvojiti, ali realno, u odnosu na druge, obične šerpe, to i nije bilo tako strašno… Koga zanima, šaljem u DM 😉

Par reči o mojoj novoj, omiljenoj, crvenoj šerpi od livenog gvoždja

Prva namena ove šerpe mi je da bih pripremala No knead bread iliti hleb bez mešenja, koji se peče (a i druge vrste hleba možete pripremiti ovako) u šerpi, radi hrskave korice i imitiranja nekadašnjih peći. No, ta šerpa je mnogo više od toga 🙂 I, upravo krećem u istraživanja.

Do sada sam pripremala u njoj batake i zabatnjake iz rerne, ekstra sočne, (nemam recept jer nisam bila zadovoljna kako sam ih začinila, ali je meso bilo odlično), hleb sam pekla više puta – fenomenalan je i šerpa radi odličan posao (biće recept – dugačak je za pripremiti, pošto uz njega ide video radi pojašnjenja) i ovaj pirinač, koji ću danas podeliti sa vama.

Utisci – odlični! Veoma lako se održava, pošto, jeste od livenog gvoždja, ali je sa premazom, koji olakšava održavanje. Obožavam je.

I da, ovo uopšte nije sponzorisani recept (slabo mi to ide za rukom, niko me neće 😀 ), ovo je moja radost što smo se najzad našle – moja crvena šepra od livenog gvoždja i ja 🙂

Par reči o rižotou iz ove šerpe

Naravno da možete pripremiti ovaj rižoto i u drugačijoj šerpi. Preporučila bih samo toliko, da to bude neka za debljim dnom i u kojoj hrana ne zagoreva lako. Reč je o tome da se ovaj rižoto priprema sa postepenim dodavanjem tečnosti (mislim da se u suštini tako i treba pripremati, ali pošto sam ja totalni amater – ne mislim da sam merodavna da kažem) i stalnim mešanjem.

Ne bih sad tu nešto filozofirala o odličnom zadržavanju toplote, zdravom materijalu, blabla, većina vas to zna ili možete pročitati o tome na netu. Važno je da je rižoto bio odličan, kremast, pun ukusa, a bez puno začina.

[recipe title=“Kremasti rižoto sa belim mesom, gljivama i povrćem“ servings=“4 porcije“ time=“oko 1h sa pripremom namirnica“ difficulty=“jednostavna, ali pažljiva priprema“ image=“/wp-content/uploads/2019/01/Kremasti-rižoto-sa-belim-mesom-i-gljivama-2-of-4.jpg“ description=“Odličan rižoto u kojem ćete uživati. Puno ukusa, malo začina.“]

[recipe-notes]Napomena: sve je u mešanju. Često mešanje je upravo ono što je potrebno da rižoto koji pripremamo bude tako kremast (ne lepljiv od pirinča, nego kremast).[/recipe-notes][recipe-notes]Savet: opet, moje amatersko (ne)iskustvo… birajte „staklast“ pirinač. Onako, da ne izgleda belobelo, nego više kao providan da bude. Takav pirinač nikada mi ne bude lepljiv, čak i bez ispiranja, prženja i koječega…[/recipe-notes][recipe-ingredients title=“Sastojci:“]

  • ½ kg pilećeg belog mesa
  • 2 kašike maslinovog ulja
  • 4 dcl pirinča
  • 1 veza mladog luka
  • 2 srednje šargarepe
  • 5-6 većih šampinjona
  • 2 uvrh pune kašike putera (dakle, mera je za neotopljen)
  • 1,5 l pripremljene kokošije supe od kocke (možda nećete sve iskoristiti, ali da imate spremno)
  • ½ kašičice soli
  • ¼ kašičice bibera
  • malo tvrdog sira (edamer ili sl.) za serviranje – oko 50 gr[/recipe-ingredients] [recipe-directions title=“Priprema:“]

1 Pripremite meso – operite ga hladnom vodom i skinite komadiće masnoće i šta je već višak. Isecite meso na kocke. Pripremite i povrće, kako biste se kasnije mogli posvetiti mešanju rižota.

Dakle, mladi luk podelite na belo i zeleno. Iseckajte i jedan i drugi deo na kockice, ali neka ostane odvojeno.

2 Šargarepu takodje očistite i isecite na sitne kocke. Šampinjone operite dobro, očistite (ja im ogulim površinu, većina to ne radi, nije obavezno), pa ih isecite na komade, stabljiku na 2-3 dela, kapicu na pola, pa na nekih šest delova (ako su lepi, veliki). Treba da se osete kada se zagrizu, ne treba da budu tanki komadi.

3
Razmutite kocke supe u 1,5 l vode (u zavisnosti za koliko vode je kocka, zavisi i koliko ćete kocki supe iskoristiti) i prokuvajte, da dobijete supu.

4 Sada krećete sa pripremom. Na maslinovom ulju, a na srednje jakoj vatri, propržite belo meso da dobije boju svih strana i da omekša. Mešajte da se ne uhvati za dno. Nakon nekih 10-tak minuta, dodajte šampinjone i mešajte. I meso i šampinjoni pustiće svoj sok. Dinstajte tako dok sva tečnost ne uvri.

5 Kada je uvrla tečnost od mesa i šampinjona, dodajte beli deo mladog luka. Dodajte i šargarepu. Sve zajedno, pržite dok povrće ne omekša, mešajući i nadalje da se ne uhvati za dno.

6
Kada vam se čini da je povrće omekšalo, dodajte puter (nisam imala, pa je poslužio i margarin) i mešajte dok se ne rastopi.

7 Sada dodajte i pirinač. Sve zajedno malo propržite tek da i pirinač dobije malo boje (jako pazite da ne zagori, stalno mešajte i neka bude malo slabija jačina vatre).

7Počnite sa dodavanjem supice. Dodajte samo toliko da pirinač bude jedva tečan.

Mešajte često. Kada se supica ukuva u pirinač, dodajte još malo supe i ponovo mešajte i tako sve dok vam se ne čini da je pirinač kuvan.

Pirinač ne treba da bude prekuvan, ali ni tvrd. Uzmite malo i probajte. Kada ne osetite hrskavost, to je otprilike to.

Potrošićete većinu pripremljene supe, ali nemojte da rižoto bude gust, niti previše redak.

8 Konačno, dodajte zeleni deo mladog luka, promešajte sve zajedno na vatri minut – dva i vaš rižoto je spreman. Poslužite ga, ako volite – a vredi, daje odličan dodatni ukus, sa narendanim sirom odozgo (edamer ili sl.). Da, poslužite ga odmah, nemojte čekati da se ohladi…

Uživajte i prijatno![/recipe-directions][/recipe]



Kokica
Kokicahttps://www.subotica.in.rs/
...iliti Sanja Major, autorka ponekog zanimljivog recepta. Rame uz rame sa mangupom - administrator sajta Kuvajmo B(l)ogovski. Mangupova smaračica žena. Veći deo dana u društvu sa ciframa (u prevodu knjigovodja), a uvek...i na prvom mestu - mama dva dečaka, tačnije momka 🙂

2 KOMENTARA

POSTAVI ODGOVOR

Molimo Vas unesite Vaš komentar
Molimo Vas, unesite Vaše ime

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

88,946FansLike
85FollowersFollow
3,388FollowersFollow
4,172FollowersFollow
1,298FollowersFollow
2,210SubscribersSubscribe

Lava cake – predivan ukus čokolade

O ovom desertu postoji čak i legenda. Verujte mi, zaslužuje je, tako je ukusan 🙂 Legenda kaže da je nastao greškom. Navodno je na nekoj svečanosti, neko od osoblja ranije izvadio čokoladne kolačiće iz lerne. Kada su probali kolače, sredina još nije bila dovoljno pečena, te je čokolada počela da curi na tanjir. Pošto je bila stiska sa vremenom 🙂 , nije bilo prilike da se kolač dopeče, te je šef kuhinje rekao konobarima da ga prezentuju kao nov čokoladni kolač pod imenom Lava cake. I...tako je Lava cake osvojio svet 🙂

Varivo od šargarepe

Pretpostavljam da je ovo uobičajeno jelo u mnogim kućama. No, to je kod Kraljice Majke mi moje izostalo, pošto se generacijski (od njene Kraljice Majke, a možda i unazad) prenelo da to baš ne volEmo. Pa tako...do sada...nisam ni ja, a nisam ni probala. Iznenadjenje je bilo prijatno 🙂