Na temu hleba bez mešenja bilo je već nekoliko recepata, što od mene, Kokice, što od drugih autorki. Ne bih rekla da je ovo još jedan u nizu, ovaj je baš poseban 😉
Meni se jako dopada varijanta hleba koji se umeša u posudi za 10 minuta, ostavi, pa sutradan ostaje samo da se oblikuje i ispeče. Ovaj hleb sam umešala jedan dan u ponoć…a pripremala za pečenje tek sutradan oko 7 uveče.
Kako bi ceo proces dizanja testa bio uspešniji, potrebno je, dakle, najmanje 8 sati da stoji na sobnoj temperaturi…a može i 18 🙂 pa čak i 19 (kao što je stajao moj).
Moja vizija ovog hleba, još pre nego što sam ga ispekla, bila je da ću da navalim na njega uz šolju mleka, a u kombinaciji sa medom. Ne…, a da li je dobro? 😉 Odlično.
Mogu vam još toliko reći, ovo je gust hleb. Onako, pravo sit! Ne onaj šupalj od kojeg možete pojesti celu veknu i još ste gladni. Jok. Ja sam za doručak u firmi, sutradan, ponela jedno parče hleba (onako, 1 cm debelo, pa po celoj dužini), malu teglu mleka i meda. Podelila sam ga na dva dela, u prvoj turi bilo mi je dosta pola parčeta.
Kombinacija integralnog hleba sa dodatkom oraha (mogu u obzir doći i lešnici ili slično), brusnica i suvih groždjica je odlična, pravi bum za doručak i od srca vam je preporučujem.
Sastojci:
- 400 gr oštrog brašna tip 400
- 125 gr integralnog pšeničnog brašna od celog zrna
- 2 kašičice soli
- 1/2 kašičice suvog kvasca
- 4 dcl hladne vode
- 90 gr suvih brusnica
- 75 gr suvih groždjica
- 100 gr seckanih oraha
Priprema:
1 U većoj posudi izmešajte obe vrste brašna, so, kvasac i vodu. Kada se sjedini, samo malo rukama formirajte testo u jufku koja će biti lepljiva, a tek toliko da se brašno dobro sjedini sa vodom. Dodajte na jufku brusnice, groždjice i orase, pa opet, samo toliko uradite testo rukama, da se i ti sastojci sjedine u testo.
2 Pokrijte posudu streč folijom (ili u nedostatku, upakujte posudu u kesu i zavežite je). Ostavite tako testo da odmara najmanje preko noći (ili 8 sati), a možete i duže (čak, poželjno je). Kako sam gore navela, slobodno ostavite i 18 sati, biće ok.
3 Sledeći dan, odnosno, nakon mnogo sati, izvadite testo na brašnom posutu podlogu (ja sam koristila kuhinjsku krpu posutu brašnom). Oblikujte ga samo blago, da dobijete formu. Ja sam ga oblikovala u okrugli hleb. Prebacite formiran hleb na papir za pečenje, pa tako sa papirom u posudu u kojoj ćete ga peći. Poklopite posudu. Hleb ostavite oko 2 sata da raste u posudi u kojoj će se peći ili dok vidno ne naraste. Neće narasti previše, ali će narasti.
*** Što se tiče posude, treba vam neki pekač ili slično, koji ima poklopac. Najbolje bi bilo da imamo zemljanu posudu ili one teške posude od livenog gvoždja. Ja to nemam, pa koristim neku keramičku šerpu sa poklopcem. Vi možete iskoristiti bilo kakvu posudu, užeg dna (to će vam zadati veličinu hleba i to, da li će izgledati kao lepinja ili kao hleb 🙂 ). U tom slučaju, umesto poklopca, stavićete alu foliju. Nije to to, ali poslužiće. ***
4 Hleb stavite, tako poklopljen, u hladnu rernu na sredinu. Sada je uključite na 230°C. Pecite poklopljeno oko 50 minuta (pretpostavljam da će ovo vreme pod alufolijom biti malo kraće, proveravajte). Nakon tog vremena, otklopite pa pecite još 15-tak minuta, odnosno dok drveni štapić ne izadje suv iz hleba.
Pečeni hleb izvadite, stavite na žicu da se hladi. Ohladjen hleb poslužiti uz malo meda i mleka. To je barem ono, što bih vam ja preporučila.
Prijatno!
Recept je isproban sa sajta King Arthur Flour.