Monkey bread sa prelivom od karamele

dana

Print Friendly, PDF & Email

Koga mrzi da čita 🙂 neka odmah skokne do recepta 🙂

Malo „štiva“ iz wikipedie:

Šta je monkey bread (u bukvalnom prevodu – majmunski hleb 🙂 ) i zašto se tako zove? Da krenem sa kraja – nije baš poznato zašto i čemu to ime…ali sem tog imena, ima još nekoliko (ovo će biti moj „slobodan“ prevod:  majmunski puzla hleb, lepljivi hleb, arfički kafe hleb, zlatna kruna, štipni me kolač, otkini me kolač, vekna od mehurića, pa čak i majmunski mozgovi 🙂 Dakle….toliko imena za šta? O tome još malo kasnije 🙂 (kome smeta priča, nek skokne na recept).

12-IMG_9197

Većina imena baš i ima smisla, ono prvo – monkey bread povezuju sa drvetom Monkey puzzle tree (drvo majmunske puzle) za čiji izgled se obavestite od čika Gugla.

Ostala imena (sem onog afričkog 😉 ) baš i imaju smisla…sastoji se od puno malih komadića, pa se cepkaju kada se jedu ili pak štipkaju. Zlatna kruna – pečen dobije neku zlatkastu boju, a najčešće se pravi u kalupu za kuglof, pa gotov zaista liči na zlatnu krunu…i tako redom.

Recept potiče iz 50 – ih godina XX veka kada se pojavio u Americi. Karakterističan i jeste za Ameriku, gde se služi za doručak i topao. Ono što je još karakteristično i neizostavno da bi majmunski hleb bio pravi majmunski hleb 🙂 jeste da se pravi od komadića dizanog testa, koji moraju biti uvaljani u puter, cimet i šećer. Na to se dalje redjaju varijacije 🙂

Šta kažemo mi? Ja kažem da sam zeznula kalup i da je ova količina za dva a ne jedan kalup. Sem toga, kažem da mi se mnogo dopada i da ću sigurno „gnjaviti“ moje ukućane još poneki put sa ovim interesantnim hlebom. A evo kako se pravi (najzad 😉 )…

RECEPT

Sastojci:

  • 1 kesica suvog kvasca
  • 50 ml mlake vode
  • 300 ml mlakog mleka
  • 60 gr otopljenog putera
  • 50 gr šećera
  • 2 jajeta
  • 1 kašikica soli
  • 700 gr brašna

Sastojci za karamel preliv:

  • 100 gr smedjeg šećera (u nedostatku poslužio je žuti)
  • 50 gr putera
  • 75 ml slatke pavlake

Ostali sastojci:

  • 100 gr sitno izdrobljenog kikirikija (meni ispade krupnije – bila sam u žurbi)
  • 200 gr šećera
  • 2 – 3 kesice cimeta
  • 140 gr otopljenog putera

Priprema testa:

  1. U velikoj posudi, rastopimo suvi kvasac u mlakoj vodi. Tome dodamo puter, mleko, šećer, jaja, so i 2/3 pripremljenog brašna. Mutimo mikserom nekoliko minuta. Dodamo ostatak brašna i nastavcima za mešenje testa nastavimo da mutimo testo, ne previše dugo, toliko da dobijemo finu, glatku jufku.
  2. E sad, dobijenu jufku bi trebalo staviti u puterom zamašćenu posudu, pa okrenuti da se i vrh umasti, pa vratiti sa dnom dole, pokriti streč folijom i staviti u frižider da se odmara preko noći. Tako bismo imali pripremljeno testo za doručak 🙂 No, ja nisam imala prostora za to, pa sam samo ostavila testo nekih 20 – tak minuta (dok sam pripremila karamel preliv) da se odmori na pobrašnavljenoj podlozi.
  3. Nakon toga, podelimo jufku na 40 – tak kuglica. Meni ovo naravno nisu ispale kuglice…pošto sam sve pravila u žurbi, no to nije ni važno. Takodje, ne moraju biti ni iste veličine…i onako će „majmunski“ izgledati 🙂 Što se tiče testa, to bi bilo to, da vidimo kako napraviti preliv.

Priprema preliva i mase za uvaljati komadiće:

  1. U manjoj posudi pomešati smedji (ili žuti) šećer, puter i slatku pavlaku. Ostaviti da provri i kuvati uz stalno mešanje nekih 3 minuta. Skloniti sa vatre. Ako ostavljate testo preko noći da se odmara, ovo takodje možete pripremiti ranije, pa zajedno sa testom, ostaviti u frižideru.
  2. U činiji pomešati šećer i cimet. Otopiti puter.

Konačna priprema:

  1. Pripremiti kalup. Kako sam navela gore, ova količina pogodna je za dva uobičajena kalupa za kuglof, a možete koristiti i bilo kakav drugi kalup, pa što da ne u nedostatku…i običnu tepsiju. No, za originalniji izgled, lepši bi bio kalup.
  2. Kalup namažite puterom, pa na dno sipajte četvrtinu karamel preliva.
  3. Svaki komad testa iliti svaku „kuglicu“ umočite u puter sa svih strana, pa u smesu od cimeta i šećera. Slažite 10 – tak kuglica, sipajte sledeću četvrtinu preliva, pospite ih kikirikijem, pa nastavite isti rad sa još desetak kuglica. Prvi kalup je spreman.
  4. Ponovite sa preostalih 20 – tak kuglica isti proces u drugom kalupu. Ja nisam ovako prikazala na slikama, pošto sam „skrkala“ skoro sve u jedan kalup i nekoliko komada rasporedila u remekins posudice (ali mi za iste nije ostalo preliva)…ali, sledeći put ću ovako raditi kako napisah gore…pošto je definitivno tako bolje.
  5. Ostaviti monkey bread da se udvostruči, nekih 45 minuta.
  6. Pripremljeni hleb 🙂 staviti u rernu na 180°C nekih 30 – 35 minuta da se peče. Svakako proverite čačkalicom pre nego što odlučite da je gotovo.

Uživajte, biće ukusno, slatko, lepljivo i nezaboravno 😉

Recept je preuzet ODAVDE te prilagodjen našim merama, preveden i „začinjen“ na moj način 🙂



Kokica
Kokicahttps://www.subotica.in.rs/
...iliti Sanja Major, autorka ponekog zanimljivog recepta. Rame uz rame sa mangupom - administrator sajta Kuvajmo B(l)ogovski. Mangupova smaračica žena. Veći deo dana u društvu sa ciframa (u prevodu knjigovodja), a uvek...i na prvom mestu - mama dva dečaka, tačnije momka 🙂

POSTAVI ODGOVOR

Molimo Vas unesite Vaš komentar
Molimo Vas, unesite Vaše ime

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

88,946FansLike
85FollowersFollow
3,388FollowersFollow
4,172FollowersFollow
1,298FollowersFollow
2,210SubscribersSubscribe

Brza želatinasta torta

Pre neki dan...poslali smo decu na dvodnevnu ekskurziju na Palić kod bake i dede 😉 I...sreća sreća radost...kada smo ih „sakupili“ sakupili smo uz njih i torte za zasladiti. MMMMmmmm...torta je bila – mljac.

Brza i mekana kafanska pogača

Kao odličan prilog ručku koji traži od vas i hleb ili sličan prilog, evo i ove pogače koju smo mi sinoć isprobali. Priprema se ekstra lako, sastojci su oni koje uvek imate kući. Dok skuvate ručak, i pogača će biti gotova.