Nedavno je naše starije dete napunilo 18 godina. Punoletan, jel… U to ime, pravili smo ručkić. Nismo napravili svadbu…kako to već ovih dana ide. Samo ručkić. Takodje, naši Englesčići 🙂 nam najdraži, doleteli su da tom prilikom budu sa nama. Majka i dida (mi tako zovemo baku i dedu) naravno, i…deda Stojan. Da se nisu spuštali po snegu, bili bi nam tu još seka Dijana i Luka…ali, šta je – tu je. Uglavnom, društvo malo ali odabrano.
Kao jedno od jela, za one koji vole slatkasto – mesne kombinacije, bila je i ova piletina. Prvo, zato što je ukusna, drugo – da bih ja uspela da napravim više jela koje sam isplanirala. Ovo je bilo ono koje štedi vreme.
Sve što je potrebno je da pomešate sastojke za marinadu, operete pile, isečete ga na komade, prelijete marinadom i ostavite tako u frižideru preko noći. Stavite da se krčka u rerni i to je to.
Mogu vam reći da su svi hvalili ovu piletinu, sa time da mi je ovaj put još bolje uspela, pošto sam malo više usitnila komade, pa se nisu isušili.
No, naravno, vi koji ne volite slatko meso, uzmite zalogaj – dva da barem probate, ali, pripremite sebi neku alternativu 🙂
Najbolje je da je poslužite uz obareni, beli pirinač (bez začina).
Sastojci za piletinu:
- oko 600-700 gr pilećeg belog mesa
- 4 kašike soja sosa
- 1 kašika karija
- 100 gr senfa
- 250 gr meda
Sastojci za pirinač:
- 1 šolja pirinča
- 2 šolje vode
- 2 -3 prstohvata soli
Priprema:
1 Prethodno veče pomešajte sve sastojke za marinadu: soja sos, kari, senf, med. Meso operite, očistite od eventualne masnoće i slično. Ako su komadi piletine manji, jedno belo meso podelite na nekih 6 parčadi. Ako su veći, može i 8 parčadi.
2 Pripremljenu marinadu i piletinu možete staviti u kesu za zamrzivač, jaču. Meso i marinadu dobro izmešajte tako u kesi, zavežite je ili zatvorite gumicom, pa ostavite u frižideru do sutradan, kada ćete spremati ručak. Možete povremeno isprevrtati meso u kesi, onako, pažljivo gužvajući je.
3 Sutradan, pre svega, potopite pirinač u hladnu vodu. Zatim, stavite meso i marinadu u posudu sa malo užim dnom, a dublju, uglavnom…tako da vam meso bude prekriveno marinadom, a ne van nje. Poklopite ili prekrijte folijom, pa stavite u rernu ugrejanu na 200°C da se krčka satićak vremena.
Skrenula bih još pažnju da ova marinada hoće malo da „pokipi“ napolje iz posude, pa radi toga, možda bi bilo dobro da ispod stavite tepsiju sa papirom za pečenje, kako vam ne bi curilo na dno rerne.
4 Dok se piletina krčka, pripremite dalje pirinač. Dobro ga isperite pod mlazom hladne vode, sve dok voda koja izlazi iz cediljke ne bude providna. Stavite pirinač u dublju šerpu, pa nalijte sa 2 šolje ključale vode. Dodajte so, pa ostavite na laganoj temperaturi da se kuva 10 – tak minuta, poklopljen. Nakon tog vremena, pirinač bi trebao biti kuvan i spreman je da ga servirate. Ako je kuvan, a nije upio svu tečnost, slobodno ga procedite.
Kada je piletina gotova, servirajte u tanjir pirinač, pa preko pirinča piletinu i uživajte u sočnoj, slatkastoj piletini.