Ako ste raspoloženi za još jednu pogaču za koju slobodno možete reći da je meka kao duša 🙂 , ovo je prava stvar za vas. Za nju će vam, ipak, trebati malo vremena, više strpljenja, puno dobre volje, ali konačno, uživaćete u svakom zalogaju i tražiti komad više 🙂 (barem je takva situacija bila kod nas).

20150502_230544 (1280x720)

Sasvim slučajno (nije da je inače ne bih ponudila 😉 ) ovu je pogaču isprobala i moja seka D (koja mi ostade na dohvat ruke, za razliku od seke Lakumićke koja se odselila preko bare). Nisam ja ni znala da je ova, gore nahvaljena pogača, stvarno tako dobra…dok je ona nije počela hvaliti „uzduž i popreko“. I…pošto je silno želela da nauči da je pravi, mangup i ja smo se potrudili da to dokumentujemo i videom. E sad, koliko je to nama pošlo za rukom – ne znam, ali sam sigurna da će još nekom koristiti, ne samo njoj.

A…evo i pisanog recepta:

Sastojci za dizanje kvasca:

  • 3 dcl mleka
  • 2 dcl tople vode
  • 1 kašika šećera
  • 1 kesica suvog kvasca
  • 2 kašike brašna

Ostali sastojci za testo:

  • 1 kg oštrog brašna
  • 4 kašike šećera
  • 1 1/2 kašikica soli
  • 1 supena uvrh puna kašika svinjske masti
  • 2 žumanca
  • 1 jaje
  • 1/2 dcl ulja

Sastojci za fil:

  • 250 gr margarina (ne onog u kutiji)
  • 250 gr prah šećera
  • 200 gr groždjica
  • 1 žumance
  • 1 jaje

Sastojci za premaz:

  • 2 žumanca
  • 1 kašika mleka

20150502_230837 (1280x720)

Priprema:

  1. Za pripremu kvasca: izmešajte hladno mleko sa vrućom vodom (uštedićete jednu posudu za grejanje mleka 🙂 ), pa dodajte tome šećer, suvi kvasac (u principu, suvi kvasac se samo umeša u brašno, ali ja sam stekla utisak da mi ovako još lepše naraste testo – ostavljam vama na volju) i 2 kašike brašna. Promešajte, pa ostavite da kvasac nabubri.
  2. U veću posudu sipajte pola od ukupno 1 kg brašna, dodajte šećer i so, izmešajte, sipajte nadošli kvasac, svinjsku mast i umućena jaja. Sve dobro izmešajte i postepeno dodajte i ostatak brašna. Izmešajte da se sjedini, malo mesite pa sipajte ulje. Mesite dok ne postane malo bolje sjedinjena masa (ulje dodajem na kraju, jer mi je tako lakše umesiti testo). Prebacite testo na radnu površinu, pa uz dodavanje pomalo brašna, umesite testo da bude glatko.
  3. Čistu posudu premažite uljem, pa u nju stavite testo, okrećući ga tako da sa svih strana bude nauljeno. Pokrijte čistom, suvom krpom, možete i još nečim, da malo utoplite testo, pa ostavite da naraste – nekih satićak vremena.
  4. Margarin koji ste ostavili na sobnoj temperaturi, malo varjačom ispritiskajte, koliko uspete. Dodajte mu prah šećer. Sledeći korak je da dooooobro operete i obrišete ruke 🙂 .
  5. Prah šećer umesite rukama sa margarinom, da se potpuno sjedine (možete prvo malo sa viljuškom, pa onda preći na ruke).
  6. Dodajte margarinu i šećeru žumance i jaje, pa dobro izmešajte. Groždjice potopite u toplu vodu.
  7. Kada je testo naraslo, pospite podlogu sa brašnom, pa na nju izvadite testo. Razvijte ga u lep pravougaonik na nekih 1/2 cm debljine. Premažite testo po celoj površini polovinom pripremljenog margarina, pospite polovinom potopljenih, pa ocedjenih groždjica, malo ih dlanovima utisnite. Savijte testo po trećinama: levu trećinu preko srednje, desnu preko leve; donju preko sredine, gornju preko donje. Oklagijom malo izlupajte testo, da se bolje zalepi, prekrijte krpom, pa ostavite 15 – 20 minuta da naraste.
  8. Ponovite postupak razvijanja, premazivanja, savijanja i stajanja, koristeći preostali margarin i groždjice.
  9. Kada je i drugi put naraslo tako savijeno i premazano testo, razvijte ga ponovo na pravougaonik i podelite na šest dugačkih traka.
  10. Odsecite dva parčeta papira za pečenje, stavite ih jedan do drugog na radnu površinu, pa na papir stavite svih šest traka, jednu do druge, kako biste kasnije upletenu pogaču lakše prebacili u tepsiju, zajedno sa papirom.
  11. Upletite ih tako što ćete ih na vrhu spojiti, pa plesti po principu „preko dva, ispod jedne, preko dva“ koji sam detaljno i slikovito objasnila OVDE.
  12. Upletenu pogaču sada, koristeći papir ispod nje, prebacite u tepsiju i opsecite višak papira.
  13. Tako pripremljenu pogaču ostaviti još pola sata da naraste u tepsiji. Nakon toga, premazati je sa žumancima umućenim sa kašikom mleka.
  14. Staviti da se peče u hladnu lernu (ko želi, može i u rernu 😉 , ja ovako više volim 😉 ), pa tek onda uključiti na 200°C. Pogača će se trebati peći sigurno barem pola sata, ali nemojte je izvaditi pre nego što proverite čačkalicom da li se lepi ili ne. Ako ne, onda je gotova. Ako mislite da još nije gotova, a porumenela je, pokrijte je parčetom papira za pečenje, pa pecite još malo. Secite na komade, cepkajte komade, kako vam volja, ali – uživajte, videćete da je vredno svakog uloženog minuta rada u nju 🙂 Prijatno vam bilo!

2 KOMENTARA

    • Ne znam za vas, ali ja sam opravdano u uvodu napisala da je ova pogača „mekana kao duša“ 🙂 Al…ona prava…dobra…mekana duša. Mast rado koristim u receptima, puter takodje, ali mi je skup. Verujte mi da ova pogača uopšte nije uskraćena za mekoću zato što je pravljena sa margarinom. Moja sestra, kojoj sam pravila video 🙂 je upravo zato obožava, što je tako meka da se topi u ustima. No, vi naravno pravite sa čime vama više odgovara 🙂

POSTAVI ODGOVOR

Molimo Vas unesite Vaš komentar
Molimo Vas, unesite Vaše ime

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.