Odmah da najavim, za one koji ne gledaju autora recepta – Kraljica Majka je odgovorna za ovaj pekmez. Kokica nema blage veze sa njim, jedino što ga konzumira, fotka i piše 🙂
Dodatna odgovornost za uspešnost ovog pekmeza (a verujte mi, baš je uspeo… doduše, uvek im uspe) je i u rukama TateMiMog, pošto se kod naših roditelja pekmez od šljiva kuva isključivo na katlanki 🙂 u kotlu 🙂 E sad, pitate vi mene a šta je katlanka? Pa, ono na šta se stavi kotao…
MANJE PRIČE, HOĆU RECEPT – SKROLUJ DOLE…
Uglavnom, kuva se na veće količine… Elem, zašto i TataMiMoj? Zato što to treba i mešati, pa su u pitanju pamet i snaga u ovoj situaciji…
Koju vrstu šljiva pripremiti za pekmez?
Kako reče Kraljica Majka, najčešće se za pekmez od šljiva koriste požegače. Valjda zato (ako sam ja dobro zapamtila) što su manje sočne, pa ih kraće treba kuvati. No, moji dragi roditelji su pravili od šljiva stenlejka koje su malo sočnije i, kako reče Kraljica Majka, ove godine su bile bašbaš slatke.
Utisci?
Na 20 kg očišćenih šljiva – samo 1 kg šećera! A sladak je, stvarno, mi ne volimo da bude kiselo i bezukusno…
Ja probala pekmez. Znači, svake godine im je odličan, ali ove… posebno dobar! Onako, kremast, gust, sladak, divan 🙂 A, pri tome, ja nisam neko ko se seti jesti pekmeza i hleba, nego onako, koristim ga više u kolače, palačinke i tako to.
Šta i kako?
[recipe title=“Recept za pekmez od neljuštenih i nemlevenih šljiva“ servings=“Mera od 20 kg očišćenih šljiva“ time=“2 h 30 minuta od samog početka kuvanja“ difficulty=“srednje teška priprema“ image=“/wp-content/uploads/2018/09/Pekmez-od-neljuštenih-i-nemlevenih-šljiva-4.jpg“ description=“Odličan pekmez od šljiva, bez suvišnih komplikacija.“][recipe-notes title=“Napomena u vezi šećera:“]Količina šećera je zaista veoma mala na ovu količinu šljiva – šljive su bile toliko slatke! Vi pripremite više šećera, da vam se nadje, a obavezno probajte pekmez pre nego što stavite šećer.[/recipe-notes]
[recipe-notes title=“Napomena u vezi konzervansa:“]Ako ne volite koristiti konzervans, ne morate… možete boce okrenuti naopako čim ih zatvorite poklopcem (na taj način ćete stvoriti vakum, predlog – koristite nove poklopce), pa ostalo kao što ću navesti u receptu.[/recipe-notes][recipe-ingredients title=“Sastojci:“]
- 20 kg šljiva stenlej bez koštica
- 1 kg šećera (zavisi od šljiva)
- 2 konzervansa[/recipe-ingredients][recipe-directions title=“Priprema:“]
1 Šljive dobro operite. Prepolovite ih i očistite od koštica. Stavite ih u veliki sud. Rukom samo malo razgnječite šljive (ovo iz razloga da malo puste sok, da vam se šljive ne uhvate za dno kada počnete kuvati).
2Uključite šporet ili zapalite vatru, uključite butan, sve u zavisnosti gde ćete i koju količinu kuvati. Šljive kuvajte uz mešanje dok se ne zgusnu. Kada mislite da se pekmez dovoljno zgusnuo, zagrabite jednu kašiku pekmeza, stavite na tanjir i sačekajte da se ohladi. Sok ne treba da bude tečan, tačnije, ne treba da bude soka…
3 Tada, kada ste procenili da je pekmez dovoljno zgusnut, dodajte šećer i konzervans, promešajte i ostavite još 20-tak minuta da se kuva, dok se šećer ne rastopi potpuno u pekmezu.
4 Pripremite ćebad ili neke jakne, čime ćete upakovati napunjene tegle. Vruć, tek skuvan pekmez, sipajte u dobro oprane tegle. Zatvorite ih poklopcem (nekada se koristio celofan više nego poklopci, ali čemu – poklopci nisu skupi, olakšajte sebi).
5 Tegle slažite na pripremljeno ćebe i sve vreme dok punite ostale tegle, one već napunjene držite upakovane. Tegle sa pripremljenim pekmezom od šljiva ostavite upakovane 24 h. Nakon tog vremena, sklonite ih u špajz i imate spreman pekmez od šljiva za zimu. [/recipe-directions][/recipe]