Da se razumemo 😉 – hleb na slikama je, naravno, dupla porcija. Ko, šta – ja kada god vidim pecivo sa 250 gr brašna, ni ne pomislim da ostanem na toj meri. To je za nas četvoro prilično smešna porcija. No, ni dupla baš ne zvuči zadovoljavajuće, ali zapravo jeste.
Dobićete lep, velik, veoma ukusan, sladak hleb u kojem ćete uživati, naravno uz pretpostavku da volite cimet 😀 Uz njega pripremite topao čaj, šolju mleka… i uživajte.
Da, zaboravih naglasiti… Ne čeka se dugo da naraste testo, samo 10 minuta. Čeka se jedino pripremljeno da naraste.
Takodje, nemojte se uznemiriti ako vam hleb malo ili malo više pukne 🙂 To ne menja na ukusu, zar ne? 😉
Sastojci:
- 500 gr oštrog brašna + još oko 100 gr
- 14 gr suvog kvasca (to budu 2 kesice Dr. Oetker kvasca – vi po želji)
- 100 gr kristal šećera
- 1 kašičica soli
- 4 dcl mlakog mleka
- 6 kašika ulja
- 2 jajeta
- 200 gr suvih groždjica
I još:
- mleko za premazivanje kolača
- 4 kesice cimeta – ukupno oko 20 gr
- 150 gr smedjeg šećera
Količina je za kalup za hleb dužine oko 40 cm i 12 cm širine (otprilike).
Priprema:
1 U dublju posudu sipati mlako mleko, dodati ulje, jaja. Odvojeno izmešati 500 gr brašna (brašno prosejte, definitivno dobijate vazdušastije testo) sa kvascem, dodati šećer i so. Sipati brašno u mleko i umutiti mikserom (sa dodacima za mešenje testa) da bude glatka smesa, koja će biti pomalo lepljiva.
Dodajte u testo groždjice, pa lagano nastavite mutiti dok se groždjice ne sjedine u testo. Onda lagano dodajte preostalih 100 gr brašna, blago umesite mikserom, pa prebacite na pobrašnavljenu podlogu i mesite ručno još koji minut na podlozi. Posipajte po potrebi brašnom.
2 Umešeno testo prekrijte streč folijom da se ne suši, pa ostavite samo desetak minuta da odmori. Kada je testo odmorilo, razvijte ga na brašnom posutoj podlozi na pravougaonik širine 40 cm, a dužine „koliko zahvati“ 😀 (nije ona „…i brašna koliko zahvati…“, ali skoro) da dobijete testo nekih 1/2 cm debljine.
3 Razvijeno testo premažite mlekom, nemojte se ustručavati. Cimet pomešajte sa šećerom, pa pospite preko premazanog testa, sa time da pred kraj (a motaćete po onoj širini od 40 cm) ostavite 3-4 cm bez cimeta, a uz ostale ivice oko 1 cm.
4 Uvijte sada testo u rolat po toj širini od 40 cm, dosta čvrsto. Uštipnite krajeve sa strane da vam ne iscuri fil, a isto tako i duž cele vekne. Stavite veknu ovog cimet hleba u pripremljeni kalup za hleb (obložite ga papirom za pečenje), tako da spoj po dužini stavite dole u kalup, da se ne vidi, a ivice isto malo „ušuškate“ da ne kvare izgled vekne.
5Ostavite veknu na toplom da naraste, tako da bude iznad kalupa, oko 40 minuta. Nakon tog vremena, premažite hleb mlekom i stavite hleb u rernu koju ste ugrejali na 200°C da se peče. Nakon 15 – tak minuta ili kad porumeni dovoljno, prekrijte hleb alufolijom i nastavite da ga pečete dok drveni štapić ne izadje suv iz vekne (probajte nakon sledećih 15 minuta). Meni se hleb pekao ukupno 45 minuta, vi ipak proveravajte.
6 I sad, ono zanimljivo… Nakon što je hleb pečen, izvadite ga iz kalupa i ostavite na žici da se potpuno ohladi!!! 😀 😀 😀 da… kako da ne, how-yes-no… Izdržite dok izdržite i navalite! Prijatno, nadam se da će vam se dopasti!