Ako se odlučite da pripremite pirinač na ovaj način – nećete se pokajati. Kako i samo ime kaže, pikantan je i veoma ukusan. Pripremite ga sa ljubavlju i uživajte!
Sastojci:
- 1 velika glavica crnog luka
- stabljike od 1 celera
- 1 crvena slatka paprika
- 1 konzerva paradajz pelata 400 ml
- 100 gr kulena
- 150 gr mesnate slanine
- 1 šolja od 2,5 dcl pirinča
- 1 kašika Worcestershire sosa
- na vrh kašikice čilija
- 1 kašikica soli
- 2 šolje od 2,5 dcl vode
Priprema:
- Za početak, isecite slaninicu na sitne komade, pa je ispržite (bez dodavanja ulja i sl.) da bude reš. Izvadite je rupičastom kašikom u posudicu i ostavite sa strane. Masnoću koju ste dobili od prženja slaninice zadržite u šerpi.
- Kulen tanko isecite (ili još bolje – zamolite u prodavnici da vam iseku 🙂 ), pa ga još usitnite na četvrtine. Propržite ga da dobije malo boje u masnoći koja je ostala od slanine. Izvadite istom, rupičastom kašikom, pa takodje odložite sa strane u posebnu posudicu.
- Iseckajte povrće: crni luk na sitne kocke, papriku na trake (ne previše sitne), stabljiku celera na polukrugove.
- Stavite povrće na masnoću od slanine i kulena, pa ga izdinstajte da omekša.
- Za to vreme dobro operite veliku šolju pirinča, tako što ćete ga držati u cetki (cediljki) ispod mlaza hladne vode i treskati, sve dok voda koja izlazi ispod cetke ne postane providna. Ostavite ga u cetki da se prosuši.
- Paradajz usitnite, ne previše, ali nikako sos od istog ne prosipajte, iskoristićete i njega.
- Na omekšalo povrće dodajte pirinač i dinstajte ga nekih 5 minuta. Dodajte kulen, sve zajedno još koji minut dinstajte, dodajte paradajz i sos od paradajza. Dodajte začine tj. čili, so i Worcestershire sos i sve dobro promešajte. Sklonite sa vatre.
- Pripremite pekač ili neki vatrostalan sud koji ima poklopac. Ako nemate, uzećete alu foliju.
- Sipajte masu u podmazani pekač i izravnajte. Nalijte na pirinač 2 šolje vode (iste kojom ste merili količinu pirinča), poklopite i stavite u lernu na 180°C da se kuva – peče 30 minuta.
- Nakon tog vremena, otklopite, pospite odvojenom isprženom slaninom i vratite na 5 minuta u lernu da se malo zapeče.
- Kada je gotovo, možete malo ukrasiti celerovim listom (a baš i ne morate…), servirajte i uživajte. Spremite nešto gazirano (ako konzumirate takva pića), jer nećete moći odoleti i dobro ćete se napapicati 😉 pa će vam prijati malo mehurića 😉 Prijatno!
Rerna?- cija je rijec neznam,ali znam da nije njemacka,jer na njemacki se zove BACKOFEN(bakofen) 🙂
Dragi naši posetioci…a kako bi bilo da pričamo o jelu, a ne lerni=rerni. Zaista se trudim da detaljno objasnim svaki recept, da ga propratim fotografijama, a kao odgovor na sve dobijem uvek: nije rerna, nego lerna. Kod nas u kući je lerna i ima sasvim istu funkciju kao rerna ili pećnica ili…Kao sasvim solidno opismenjeno ČELJADE pozdravljam sve one koji to ne mogu da prihvate i izvinjavam im se, ali uskoro ću početi da pišem lerna sa velikim slovima LERNA. Zar nam je svima to bitno? Baš me interesuje nivo pismenosti svih onih koji su eto…za razliku od mene, naučili da se kaže rerna…Dobar deo ih ne ume ni prosto proširenu rečenicu sastaviti, a da pri tome ne naprave greške. Tako da, sada već moram da primetim, ostajem pri toj reči kao jednoj od karakteričnih koje koristimo i ne želim da je se odreknem. Pokušajte, za promenu, uživati u dobrom jelu.
Mi smo u šali kada su deca bila mala govorili „renra“ pa nam se to i danas omakne. U kući moje svekrve se govorilo „relna“….svaki izraz smo razumeli….pa neka i ovde ostane „lerna“, ne smeta 🙂
🙂 najzad glas razuma 🙂 Upravo tako, shvatili ste poentu i hvala na tome 🙂