Djuveč je nekada za mene bio ne, nikako! Ne znam gde mi je bila pamet, sada ga obožavam. Pri tome, verujem da ga domaćice spremaju na 100 različitih načina, ali će svaka reći da je pravi taj na koji ga ona priprema 😀 To je uvek tako sa ženama 😉 😀
I tako, evo i mene sa dobitnom kombinacijom. Umesto pirinča, eto nama tarane, domaće. Kupili od neke stare bakice na pijaci (kad sam lenja da je sama napravim). Mada, nemam ja problem ni sa kupovnom, jednako je volim. Za one koji ne znaju šta je tarana – to je vrsta testenine u obliku kuglica. Ako je domaća, to su sve, samo ne kuglice, ali imaju žarku želju da kuglice postanu 🙂 Prave se rendanjem. Mislim da će vam slika to bolje objasniti 🙂
E sad, ide onaj deo, što naša Kraljica Majka voli da kaže, a glasi ovako: „Nije zato što sam ja kuvala, ali stvarno je jako dobro!“ Lično mislim da je ta rečenica sasvim na mestu 🙂 Lepo se pohvalite, a usput naznačite da se ne pravite važni… Druga opcija je da naučite sve prisutne za stolom da ne zatvaraju usta od reči hvale, ali će vam onda smetati što pričaju punih usta…
DakleM, djuveč pripremljen na ovaj način stvarno je ukusan. Još da nisam „ožežila“ sa biberom i tucanom paprikom (u sastojcima korigovane količine 😀 ) … No, i pored ljutine, ukus je bio baš moćan 🙂
Pri tome, koristila sam Stone Legend plitku šerpu od Delimana za prženje, kuvanje, pečenje 🙂 i oduševljava me uvek iznova činjenica, da se od svega što sam „pržuckala“ ništa nije hvatalo za dno. Ako ste u prilici, a ovo je topla i iskrena preporuka, nabavite sebi ovu šerpu, jer ćete za nju uvek naći novu namenu!
Sastojci:
- 1/2 kg domaće tarane (možete kupiti na pijaci)
- 1/2 kg belog pilećeg mesa
- 2 velike crvene paprike
- 2 veće glavice crnog luka
- 3 velika paradajza
- 1 kašika ulja
- 2 kašičice domaćeg začina za jelo
- 1 kašičica soli
- 1/2 kašičice bibera
- 2 kašičice mlevene crvene paprike
- po želji pola kašičice tucane ljute paprike
Priprema:
Stavite u šerpu taranu i malo je, tako na suvo, propržite, da tu i tamo porumeni (a biće da i negde malo jače porumeni). Protresite šerpu povremeno ili mešajte varjačom. Proprženu taranu izvadite u neku veću posudu.
Belo meso operite hladnom vodom, isecite na kockice, pa u istoj šerpi, na 1 kašiki ulja, propržite, dok sa svih strana ne izgubi crvenilo. Nakon toga, još nekih 10 – tak minuta.
Dok pržite meso, pripremite povrće. Operite i očistite sve od peteljki i koječega 🙂 Luk isecite na trake, paradajz na manje kriške, paprike na trake.
Kada je meso gotovo, izvadite ga na taranu. Sada stavite luk da se proprži. Ne treba vam ulje ili bilo kakva masnoća ako koristite Stone Legend šerpu. Ako ne, dodajte malo ulja za prženje luka i paprike, za paradajz neće trebati. Kada luk omekša, izvadite i njega u posudu sa taranom.
Stavite papriku da se prži dok ne omekša. E, paprika je nakon dužeg vremena pokušala da uradi neko hvatanje za šerpu. Zbunila sam je sa kašikom vode. Ako je i mislila, više se nije lepila za dno. Ništa. Čista šerpa. Omekšalu papriku stavite u posudu sa taranom.
Ostade vam još paradajz. I njega propržite dok malo ne omekša. Paradajz će pustiti svoj sok, ali to ništa ne smeta, treba vam i on 🙂 Kada omekša paradajz, eto i njega u posudu sa taranom.
Sada je ostalo da sve dobro začinite. Mi još u tragovima imamo domaćeg začina za jelo, koji smo pravili prošle godine, pa ga rado koristim dok imam. Stavite taj začin, ako nemate, možete, a ne morate dodati nekog drugog začina za jelo (oko 2 kašičice). Dodajte tome so, 1 kašičicu, ali korigujte u zavisnosti od začina i vašeg ukusa. Zatim dodajte biber, mlevenu crvenu papriku i, AKO ŽELITE, MOŽETE I VOLITE, tucanu ljutu papriku.
Sve dobro izmešajte, pa stavite nazad u Stone Legend šerpu ili, ako je nemate, u blago nauljenu tepsiju oko 30 cm prečnika i barem 4 cm dubine. Nalijte toplom vodom da prekrije djuveč, pa još 1 cm iznad. Stavite u rernu zagrejanu na 200°C i ostavite da se krčka nekih pola sata. Ako sva voda uvre, a tarana još nije u potpunosti skuvana (uzmete lepo zrnce i probate), sipajte još jednu čašu vode na djuveč, pa ostavite još 10-tak minuta da se krčka u rerni.
Nakon što je djuveč gotov, bilo bi ga lepo poslužiti uz neki domaći, hrskav, hleb, ja bih preporučila OVAJ. Nije da sam ga ja napravila, ali žalim što nisam 🙂 Prijatno!