Domaći burek kao iz pekare i kao od šale

dana

Print Friendly, PDF & Email

Domaći – jer je od domaće izradjenih kora. Pravljenje domaćih kora za pite, burek i ostalo je za mene – ravno naučnoj fantastici. No, ohrabrih se da pokušam i ja. Materijal potreban za kore je…skoro pa ništa a rezultat nakon završene pripreme je extra. Veoma je ukusan i zaista, ako ne pričate jako glasno, verujem da neće niko primetiti razliku. Malo eksperimentisanja sa vrstom sira koji ćete koristiti i to je to. Kasnije, sir možete zameniti šunkom i tranpistom, pizza punjenjem, lazanja  punjenjem, kulenom…i svim što vam padne na pamet. Recept koji sam koristila, objavljen je OVDE, a evo kako je to kod mene izgledalo. Priznaću da mi je prvi put bio ukusniji burek, pošto sam koristila feta sir, na koji ću se naredni put i vratiti. Pokušajte i vi i javite utiske!

Sastojci:

  • ½ kg brašna
  • 300 ml tople vode
  • 15 gr soli
  • fil po želji, predlažem 400 – 500 gr feta sira
  • svinjska mast

Priprema:

  1. Ono što se navodi kao veoma važno jeste da se testo jako dobro umesi, dok ne postane skroz glatko. Dakle, od brašna, vode i soli umesite glatko testo, meseći ga 30 – tak minuta. Za to može poslužiti mikser sa nastavcima za mešenje ili mini pekara, ako imate program za mešenje testenine (bez dizanja, jer u ovo testo ne ide kvasac). Ja sam koristila taj program, 3×15 minuta i odlično je umešeno testo. U nedostatku tehnike i ruke će sasvim dobro poslužiti ali samo istrajno 🙂
  2.  
    Kada ste testo dobro umesili, podelite ga na 4 dela i pošteno namažite mašću i od gore i od dole i ostavite na jednako namašćenu radnu površinu da se odmori pola satićka, prekriveno folijom (ili kesicama u mom slučaju).
  3. Za to vreme pripremite fil. Ja sam ovaj put koristila neki sitan sir ali definitivno, kako sam gore rekla, feta sir daje mnogo ukusniji rezultat.
  4. Dooooobro namastite radnu površinu.
  5.   
      

    Uzmite prvi komad testa, još ga dobro namastite od gore i dole i razvlačite ga nežno rukama po maaaasnoj podlozi, koliko god možete. Kako ženica reče u receptu, može se desiti da pukne a to se meni naravno i desilo. No, to nije nikakav problem. Krajeve testa takodje rastanjiti što bolje možete a ako ne ide, možete ih i odseći. Kada ste rastanjili prvu koru, savijte je u kvadrat i pažljivo odložite sa strane.
  6.   
    Uzmite drugu koru i ponovite sve što i sa prvom, sem smotavanja. Onda postavite smotanu prvu koru na ovu drugu i pospite polovinom fila. Sada presavijte drugu koru preko fila, savijajući preko ćoškova, da se izbegne da dobijete konačan proizvod 🙂 kvadrat. Ponovo odložite pažljivo sa strane.
  7.   
    Ponovite postupak rastanjivanja treće kore, uzmite odložene smotane dve kore, postavite ih na treću, pospite ostatkom fila, ponovo smotajte preko prve dve i odložite.
  8. Na kraju, razvucite četvrtu koru kao prethodne tri, uzmite smotane tri, stavite na razvučenu četvrtu koru i zamotajte četvrtu preko smotane tri.
  9.   
    Stavite u okruglu (a i ne mora) tepsiju i pravac u lernu ugrejanu na 200°C na pečenje sve dok burek ne porumeni a to bude nekih 30 – 40 minuta. Kada je gotov, prevrnete ga na tanjir, isečete na komade i uživate u bureku koji ste potpuno sami pripremili!!!

Prijatno i verujte, recept je zaista odličan! Potrebna je samo volja i hrabrost za prvi put!



Kokica
Kokicahttps://www.subotica.in.rs/
...iliti Sanja Major, autorka ponekog zanimljivog recepta. Rame uz rame sa mangupom - administrator sajta Kuvajmo B(l)ogovski. Mangupova smaračica žena. Veći deo dana u društvu sa ciframa (u prevodu knjigovodja), a uvek...i na prvom mestu - mama dva dečaka, tačnije momka 🙂

28 KOMENTARA

  1. Moze se praviti i sa uljem tako sto svaku obgicu dobro pouljiti i staviti u posudu velicine obgice jednu na drugu obolno nauljene i tako ostaviti da odstoji.

    • Nado, hvala lepo na savetu, valja i tako probati, masti baš nemamo uvek u kući, pa će dobro doći ulje 🙂 Super!!

  2. jao Sanja, dobro me podseti pa ovo sto godina nisam pravila, uvek je vreme u pitanju! ja imam malo drugaciji recept ali se svodi na ovo, kod mene se od umeseneg testa naprave loptice i one stoje u ciniji u kojoj je pomesano ulje i mast nekih pola sata, znaci da upije testo, a onda se rukama razvlaci i ne puca veruj mi, cak i prvi put kada sam pravila! pravim ovih dana i kada neko od ukucana bude tu da slika jer necu moci zbog masnih ruku 🙂
    auuuu gladna sam 🙂

    • 🙂 eh…za fotkanje ti stvarno treba neko…sem ako ne bi i fotoaparat da ti se okupa u ulju 🙂 Ja sam probala i tako napraviti, samo mi se više dopada u masti, nego u ulju, tačnije…ukućanima se više dopalo tako 🙂 Malo sam se izveštila, pa ne razvlačim…nego onako…odignem, pa ne puca ni ovako, no….konačan rezultat je…njamiiiiii volemo!!! Dakle, čekamo slike kada se dobro umastiš!! 🙂

  3. Jedan dobronamjeran savjet:
    Ne mijesajte burek sa sirnicama, krompirusama, zeljanicama i ostalim pitama.
    Burek je iskljucivo kad je mljeveno junece meso u pitanju, sve ostalo su pite sa drugim nazivima.Postoji jedino jos „sareni burek“ koji se pravi sa mljevenim junecim mesom i krompirom, pa je zato „saren“ .
    Ne postoji burek sa gljivama, postoji pita s gljivama itd.

    Eto, pozdrav iz zemlje pita 😉

    • Pozdrav zemlji pita i dobronamerna molba 🙂 ….prihvatite više da smo i mi u Vojvodini…Srbiji i drugim krajevima naučili praviti pite (ne mislim na sebe, nego na burekdžinice i pekare u našim krajevima) i da ih kod nas „vičemo“ burek, bez obzira na fil, zar je bitno uopšte?

      • Čini mi se da je ovo sa burekom kao ona večna,šta je starije koka ili jaje 🙂 Kada ljudi budu prihvatili i shvatili da postoje različitosti u svemu,život će postati pesma 🙂

      • Jao Gago…uboli ste kao prstom u pekmez 😉 . Bravo za komentar!To je suština celog niza rasprave 🙂

    • Burek sa sirom, mesom, prazan, sa jabukama, višnjama itd se u Srbiji tako zove i pravi . I sa pečurkama naravno 🙂 Kod nas u Novom Sadu su sve najbolje burekdžinice držali Goranci i Makedonci i imali su odličan burek, Mislim da su njijhovi načini pravljenja bureka odlični.Pošto živim u inostranstvu dugi niz godinama i družim se sa ljudima i iz BiH znam da se kod vas burek zove samo burek sa mesom. Kod nas u Srbiji su pite sasvim drugog izgleda i ukusa od bureka. Prave se i od drugih vrsta kora, i nisu ni nalik na burek 😉 Uglavnom mislim da je ovo odličan recept, i na slici liči na pravi pravcati burek sa sirom 🙂 Njam njam, probaćemo posle N.godine. Veliki pozdrav!

      • 🙂 hvala na odličnom objašnjenju 🙂 mislim da je to pravi odgovor na sve komentare na temu pita – burek; burek – pita 😉 Ja opet kažem, manje – više kako se zove, ukusno je 🙂 i to je važno 🙂

    • Hej Bih, i ja sam BiH. Nemojmo biti snobovi, i govoriti drugima kako da zovu njihova jela. i misliti da mi jedini pravimo pite i zovemo ih korektno, samo zato sto ih puno pravimo po selima, i da smo jedini bili pod Turcima. Mi nemamo monopoliju nad pitama, niti smo predstavnici turske na nasim prostorima. I bogami burek nije iskljucivo kad je junece meso u pitanjum nego moze i govedje. A sto se tice rijeci ‘burek’ to je turska rijec porijeklom, dakle, a moze biti i sa sirom, mesom i tako dalje, znaci, mi Bosanci smo ti koji iz nekog razloga samo pitu sa mesom zovemo burek. Nemoj me molim te sramotiti kao Bosanku i ovo opet reci nekom iz druge zemlje opet.

      • Draga Lidija, hvala vam na zdravom razumu i još zdravijem pogledu na svet 🙂 Sve najbolje i uživajmo u pitama i bureku, ma sa čim i ma kako god ih zvali 😉 Veliki pozdrav!

  4. ne…ovo nije fenomenalno…ovo nije fantastično…za ovo nepostje riječi…pravila sam…i to ne jednom…sa svim mogucim nadJevima…ranije rastanjivala kore na platnu…a sada…samo ovako….HVALA DO NEBA ♥

    • 🙂 🙂 🙂 Vesna, mnogo vam hvala na ovom komentaru 🙂 Uzivajte i dalje u svim mogucim varijacijama 🙂

  5. Nekada davno sam videla na tv u nekoj emisiji zašto se ova forma testa zove BUREK sa sirom ili mesom ili nekim drugim punjenjem. Naziv je potekao iz Niša i onda je prihvaćen u celoj Srbiji. Znači u pitanju je način slaganja testa a ne punjenje. Ovdje isto imaju pite sa mesom , krompiruše , zeljanice idr a znamo i kako se motaju jufke za pite tj u zvrkove ili u hajde da kažem u oblike rolata pa onda u četrvrtaste ili okrugle tepsije. Samo da pojasnim stvar oko naziva da nebude više zabune.Nadam se da sam uspela i prijatno vam bilo ili bujrum 🙂

  6. Rec burek, prema ranijem izdanju Recnika Matice srpske, dosao je iz Irana. Ako zivite u inostranstvu i odete u neku indijsku radnju koja prodaje hranu, mozda cete videti da oni prodaju i „bureka“. To ne lici na nas burek ali pokazuje da je ta rec verovatno poreklom iz Indije.

    • Hvala vam za zanimljiv komentar. Interesantno…svojatamo i što je naša i što nije, raspravljamo se…a ono…reč stiže sa sasvim neočekivane strane 🙂 Sve najbolje Petre, pozdrav!

  7. Pozdrav svima,
    Ajme koji dobar burek…drage moje i dragi moji ja se jos ne mogu oporaviti koliko sam se doslovno ugusila u njemu!!! 🙂 🙂 🙂 fantastican je!!!! Hvala onom ko je stavio recept …… 🙂
    nazalost ne znam kako da stavim slike ali ispao je savrseno!!!

    • Draga Ružice, jako nam je drago da vam se toliko dopao, naročito da ste zadovoljni kako vam je uspeo. Takodje, dobro da se niste ugušili 😉 pa ste nam mogli javiti utiske 😉 Puno vam hvala, uživajte i nadalje, sve najbolje!

  8. Hvala puno na receptu, pojasnio mi je neke stvari koje su mi bile bitne. Inače sva peciva i hlebove koje pravim su od skroz integralnog brašna, tako da ću probati da to primenim i na burek, samo šššš nemojte reći našim BiH komsijama, ako se ljute što je burek sa sirom a ne sa mesom šta će mi tek onda reći za integralni burek 😀 Pozdrav!

  9. Ohrabrena vasim “ nikad nisam pravila pa mi uspelo iz prve“ resila sam da i ja tako uspem. Testo sam sve umesila po receptu i kad je trebalo da se razvuce ono se pokida. Ja razvlacim polako al dzaba. Nista od bureka.

    • Zao mi je sto je tako Ja sam napisala ave kako sam radila, a zaista nemam prakse u tome. Mizda drugi put bude bolje, ako budete imali volje probati

POSTAVI ODGOVOR

Molimo Vas unesite Vaš komentar
Molimo Vas, unesite Vaše ime

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

88,946FansLike
85FollowersFollow
3,388FollowersFollow
4,172FollowersFollow
1,298FollowersFollow
2,210SubscribersSubscribe

Pogača sa kajmakom na relaciji Subotica – Kruševac

Da ne smorim mnogo, uvek štedimo i sve nam žao da navalimo na gore pomenuti kajmak i sir...kako bi što duže ostalo. Ovaj put, žrtvovala sam deo u divnu, meku, ukusnu pogaču, a sve u nadi da ćemo se što skorije ponovo videti.

Pljeskavice od mladog sira

Veoma ukusne pljeskavičice 🙂 Ja sam ih, doduše, malo presolila, ali to je nešto što se neće ponoviti sledeći put. Mi smo ih klopali uz restovan krompir, no, mislim da bi im neko varivo bolje palo. Isprobajte. Deluje kao mala količina, no za nas četvoro bilo je dovoljno, ali ne previše 🙂