Juneći ragu sa domaćom testeninom

Meso meko prste da poližeš! A saft od paradajza i malo crnog vina, pa bosiljak...

dana

Print Friendly, PDF & Email

Dakle, onako, za uvod jel… ja sam kuvar – domaćica, iliti totalni amater. U to ime 🙂 ako sam napravila grešku, te nepravedno nadenula ovom jelu ime ragu – unapred se izvinjavam. No – paprikaš nije – paprike nema. Nije baš ni gulaš, jer ipak bih rekla da i u gulaš ide paprika.

Meni lično, najviše upada u kategoriju ragu-a, pošto je jelo pripremano tako da se služi preko testenine, a pri tome ima odličan saft. No, bilo kako bilo, zvaćemo ga kako sam ga već nazvala – juneći ragu. Da vam kažem – bio je prste da poližeš (…žemo,…žete 😉 )!

Zapravo, sa imenom ja sam napravila čitavu zabunu. Smislismo, da poštedimo mamu i tatu barem ponekad nedeljom (nije da se često isprsimo 🙁 ), da napravimo ručak. Ja sam naveliko vikala biće gulaš. No, kako su KraljicaMajka i TataMiMoj majstori za gulaš, svako na svoj način, reči nije bilo o tome da pokušam da im pariram i pripremam nešto slično njihovom.

I tako, došli smo do toga da su sve svi spremili na gulaš, a onda dobili ragu iliti umesto očekivanog ukusa paprike, naišli na intenzivan ukus paradajza obogaćenog crnim vinom, bosiljkom, origanom… Svi su imali pomalo iznenadjenen izraz lica, ali nakon prvog šoka, bili su zadovoljni ručkom 🙂 (i ja bih bila, dovoljno je da ne moram kuvati – pri tome – volim kuvati, samo ne kad se mora 😀 ).

U suštini, nećete imati puno posla, malo početne pripreme i onda puno laganog krčkanja. Divota. Divota i od ukusa i od uštede vremena. Takodje, nije vam potrebno ni mnogo sastojaka.

Kakvo meso treba pripremiti?

Ja baš nisam neko ko bi o tome trebao pričati, jer, nije da se nešto jako razumem. No, odlučila sam se za juneću plećku, nisam htela butkicu, nego da ima i malo, ne puno, masnoće i još koječega 🙂 (šta da pametujem, kad ne znam kako se zove, ali se od toga sutradan preostali gulaš „upačao“ (kako mi kažemo) iliti pretvorio u pihtiju. Za mene je to odličan znak.

Generalno, ovako pripremljen ragu dobije fantastičan šmek, gust saft, pa baš i ako zahvatite kutlačom bez mesa, nećete mnogo pogrešiti. A meso, fantastično meko, ono kada se raspada, a ne da ga morate seći…

Par reči o testenini

E sad, možete pripremiti ovaj ragu i uz neke makarone ili bilo koju drugu kupovnu testeninu. No, da vam pravo kažem, mene je stvarno bilo sramota da baš ništa ne radim (jer nema tu puno posla oko ovog ragua), pa ko veli, hajde da budem vredna da bar napravim domaće testo.

Priprema je zapravo veoma jednostavna, trebaju vam jaja, brašno i malo soli + blender ili čoper i mašinica za razvijanje testa. Bez mašinice, zaista ne bih krenula u tu akciju, a sa njom je – prava pesma. Više o tome, da se ne ponavljam, a temu sam već razradila, pročitajte ovde, na receptu, uputstvu…kako da napravite domaću testeninu. I, po meni, neuporediv je ukus domaće sa kupovnom testeninom.

[recipe title=“Juneći ragu sa domaćom testeninom“ servings=“za 8 osoba“ time=“30-tak minuta pripreme, 3-4 sata laganog krčkanja“ difficulty=“jednostavno“ image=“/wp-content/uploads/2018/09/Juneći-ragu-sa-domaćom-testeninom-2-of-4.jpg“ description=“Generalno, ovako pripremljen ragu dobije fantastičan šmek, gust saft, pa baš i ako zahvatite kutlačom bez mesa, nećete mnogo pogrešiti. A meso, fantastično meko, ono kada se raspada, a ne da ga morate seći…“][recipe-notes title=“Sastojci i recept za testeninu:“]Objavila sam ovde, da se ne ponavljam, molim vas posetite OVU STRANICU, tu je sve detaljno objašnjeno. Predlažem da napravite testeninu od 6 jaja uz ovu količinu mesa.[/recipe-notes][recipe-ingredients title=“Sastojci za ragu:“]

  • 2 kg junećeg mesa od plećke
  • 1/2 kg crnog luka
  • oko 1 dcl ulja
  • 2 l paradajz soka (predlažem Tomatello)
  • 3 dcl crnog vina
  • 5 kašičica šećera (treba probati, treba da sladi, ali da nije slatko)
  • 2 kašičice soli (treba probati, da nije bezukusno, ali ne ni previše slano)
  • 1 ravna kašičica mlevenog bibera
  • 1 kašičica origana
  • oko 2 pune kašike sušenog bosiljka (Ali, ovo je količina za krupan, ucelo sušen bosiljak, ne izmrvljen na sitno. Sitnog – oko 2-3 kašičice)[/recipe-ingredients]

[recipe-ingredients title=“I još:“]

  • 200 gr trapista
  • domaća testenina pripremljena od 6 jaja i 600 gr brašna (ili 2 pakovanja kupovne od po 400 gr) [/recipe-ingredients][recipe-directions title=“Priprema:“]

1 Crni luk isecite na kockice ili ga sameljite u čoperu, ali da ne postane kaša. U velikoj, dubokoj šerpi, na ulju prodinstajte luk. Kada je luk postao providan, dodajte na kocke isečenu junetinu. Junetinu dinstajte na ulju dok god ne dobije sa svih strana boju i dok ne pusti svoj sok. Nemojte dodavati vodu.

U suštini, trebalo bi u više tura propržiti meso, da ono dobije „koricu“ pa da zadrži sve sokove unutra i time bude sočnija. Ja to nisam radila, ali sam je dinstala u sopstvenom soku.

2 Kada je meso dobilo boju sa svih strana, a ujedno i pustilo dosta tečnosti, nalijte paradajz na meso. Dodajte začine, sa time da šećera i soli dodate pola količine, ne sve odjednom. Crno vino ostavite za kasnije. Ostavite sve tako da krčka satićak – sat i po. Sad je momenat da umesite testo i stavite ga u frižider.

3 Nakon tog vremena, dodajte crno vino i ostavite da se meso krčka sa vinom 10 – tak minuta. Onda malo probajte saft. Dodajte šećera i soli da bude kako sam navela u sastojcima, treba da sladi, ali ne da je slatko i da se oseti ukus, ali da nije slano. Imate navedeno koliko sam ja dodala, ali ipak tu igraju ulogu i paradajz i vino, pa ne mogu sa sigurnošću reći.

4 Ostavite meso da se dalje krčka, meni se krčkalo sveukupno oko 4 sata, ali na potpuno laganoj jačini ringle (1,5 – 2 na rasponu od 9). Takodje, sada možete preći na razvijanje testa. Meso krčkajte dok god ne pripremite testeninu, skinite ga sa ringle tek kada ste spremni za serviranje, ništa mu ne smeta.

Na kuvanu testeninu, ako želite, narendajte sir, servirajte je u tanjir. Preko testenine sipajte meso sa dosta safta. Uživajte![/recipe-directions][/recipe]



Kokica
Kokicahttps://www.subotica.in.rs/
...iliti Sanja Major, autorka ponekog zanimljivog recepta. Rame uz rame sa mangupom - administrator sajta Kuvajmo B(l)ogovski. Mangupova smaračica žena. Veći deo dana u društvu sa ciframa (u prevodu knjigovodja), a uvek...i na prvom mestu - mama dva dečaka, tačnije momka 🙂

POSTAVI ODGOVOR

Molimo Vas unesite Vaš komentar
Molimo Vas, unesite Vaše ime

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

88,946FansLike
85FollowersFollow
3,388FollowersFollow
4,172FollowersFollow
1,298FollowersFollow
2,210SubscribersSubscribe

Recept za palačinke iliti palačinke za početnike

Za sve one koji palačinke već peku kao od šale...nemojte zameriti što ovo ovako objašnjavam. Ali, morate priznati...i vi ste nekada učili kuvati i ovo je bilo medju prvim lekcijama 🙂 Šta je problem sa palačinkama? Kako umutiti, kako pogoditi gustinu, kako da se ne lepe, pa onda da se ne cepaju?...U principu...svi će reći...palačinke se prave odokativno. Pa...i jeste tako...ali šta je odokativno kada ih pravite prvi put?

Začinjeni biskviti sa slatkim krompirom

Pogačice neočekivanog ukusa 🙂 Obično, kada vidimo pogačice, očekujemo da su slane, medjutim, to nije slučaj sa ovima. Nasuprot onome što na prvi pogled mislite, ove su slatkastog ukusa i veoma su zanimljive.

Slana torta sa šunkom

Torta je pomalo teška ako se jede topla, no mi baš nismo imali „vremena“ čekati. Parče koje je preživelo i završilo u frižideru na hladjenju – bilo je za svaku pohvalu. Dakle, preporuka služiti ohladjeno u frižideru.