Ovo Vam je nešto kao ‘leba i masti, samo u malko drugačijem obliku. Veli moja „majka“ da je najčešće mesila ili ovu lepinju ili mekike, kad su se leti, nekada davno, vraćali iz polja ili bašte, pa je „brzinski“ trebalo spremiti nešto za večeru. Spremanje ove lepinje je samo leti „brzinsko“, jer je testo kvasno, pa samo leti „brzinski“ kisne. Ovo je jedno sirotinjsko pecivo i nikako ne mogu da se otmem utisku da je zapravo u pitanju vojvođanska verzija italijanske focaccie. Testo je obično hlebno i neposredno pre pečenja se premaže mašću i pospe solju, za razliku od focaccie, koja se zaliva maslinovim uljem i posipa solju i začinima. Suština je ista, budući da je tamo u izobilju bilo maslinovog ulja, a ovde – masti. Karakteristično je još da joj se po površini oštrim nožem izbrazdaju kvadrtići, moguće da je delimično zbog izgleda, ali verujem da je više zbog toga kako bi testo što bolje upilo mast. Izuzetno je ukusna – spolja krckava, iznutra penasta i meka. Ne mogu da kažem da nije masna, ali nije ništa masnija nego, recimo, jedan kroasan. Meni je najlepša kad se „natrlja“ čenom belog luka i jede uz svež paradajz i kiselo mleko.
Sastojci:
- 500ml vode
- 40g svežeg kvasca
- 1 kašika šećera
- 750g mekog brašna
- 2 kašikice soli
- mast za premazivanje + so za posipanje
Priprema:
- Ugrejati vodu da bude mlaka, sipati je u posudu za mešenje testa, dodati izmrvljeni kvasac i šećer, pa sačekati da kvasac nadođe. Dodati, dalje, malo brašna pomešanog sa solju, pa postepeno dodajući ostatak brašna umesiti glatko i kompaktno testo. Ostaviti testo da kisne dok mu se volumen barem ne udvostruči.
- Uskislo testo istresti na nabrašnavljenu radnu površinu, lagano ga posuti brašnom, pa ga u nekoliko poteza oblikovati u okruglu jufku.
- Veliku okruglu tepsiju br.38 ili najveći četvrtasti pleh od rerne podmazati mašću. Testo pomoću oklagije razvaljati na veličinu i oblik tepsije ili pleha, namotati ga na oklagiju, pa ga na taj način prebaciti u tepsiju.
- Uključiti rernu da se ugreje na 220°C. Dok se rerna greje, lepinja kisne.
- Neposredno pre pečenja, lepinju oštrim nožem ili točkićem iseckati u vidu kvadratića. Iseckajte je skoro do dna tepsije, ali ne skroz.
- Iseckanu lepinju po površini „naćapati“ mašću 🙂 Mast ne treba da bude skroz čvrsta, ali ni raskravljena, već nešto između. To ćete postići tako što ćete čvrstu mast razmutiti varjačom. Zamašćenu lepinju pospite solju po celoj površini.
- Pecite u zagrejanoj rerni cca 30 minuta, da lepo porumeni.
- Pečenu lepinju ostavite da se prohladi, pa je mlaku kidajte ili secite po žljebovima, komade „natrljajte“ belim lukom i služite uz hladno kiselo mleko, salatu…po želji.