Ako ste nekada isprobali vodene kiflice, volećete i ovu pitu. Tim više – što ćete je pripremiti brže nego kiflice. Ukus ne može biti potpuno isti, pošto se na kiflicama formira više korice, ali kada zagrizete u nju i osetite meko testo koje se samo od sebe topi u vašim ustima, a pekmez razbija monotoniju 😉 , uživaćete u svakom zalogaju i želećete još 😀 Ne treba vam puno sastojaka, dosta je jeftina, naročito ako ste bili vredni (kao što ja nisam) i pripremili svoj pekmez od šljiva. Iz tog razloga, ja sam imala samo pola tegle od 7 dcl domaćeg pekmeza od šljiva. Kraljica Majka posle jeste donela još…ali sam ja tada već završila pitu 🙂
Još jedan detalj – nemojte se uplašiti ili biti „neverne Tome“ kada vidite da se testo diže u hladnoj vodi. To je ono što ovu pitu ili vodene kiflice čini upravo toliko mekim.
SASTOJCI:
2 dcl mleka
1 kvasac
1 kašika šećera
1 kašika brašna
800 gr oštrog brašna
3 jajeta
400 gr masti
I JOŠ:
malo više od pola tegle (7 dcl) pekmeza od šljiva
250 gr šećera u prahu
4 kesice vanilin šećera
Mera je za veličinu tepsije 42 x 32 cm
PRIPREMA:
- Mleko ugrejte da bude mlako. Izmrvite kvasac u mleko, dodajte šećer i pospite brašnom. Sačekajte da kvasac nadodje.
- Za to vreme, sipajte brašno u veću posudu, dodajte mast i viljuškom utrljajte mast u brašno da bude mrvičasto. Dodati jaja u brašno i nadošao kvasac, pa sve dobro umesiti. Možete to raditi špatulom jedno vreme, pa posle rukama.
- Testo stavite na veću kuhinjsku krpu, pa ga umotajte u nju. Stavite u šerpu, sa preklopom krpe prema dole. Nalijte hladnu vodu da prekrije testo u potpunosti. Ostavite da raste dok testo ne ispliva na površinu.
- Kada je testo isplivalo na površinu, onda lepo uzmite cediljku (na ovo sam nadošla vremenom – lakše je tako), pa stavite testo sa krpom u cediljku i malo pritisnite, ostavite tako koji minut da se cedi. Onda istresite testo iz krpe u cediljku, ostavite tako još koji minut. Pokupite i testo sa krpe, nema bacanja 🙂 Pospite ga brašnom, dobro, pobrašnavite i podlogu. Izvadite testo na podlogu, malo ga premesite, možete posipati sa još brašna dok to radite.
- Podelite testo na dva dela. Razvijte na brašnom posutoj podlozi koliko god možete približnije tepsiji u kojoj ćete peći. Presavijte testo na pola, pa još na pola, da ga lakše prebacite. Stavite ga u tepsiju (u tepsiju pre toga stavite papir za pečenje, a da vam to bude lakše, prvo je blago navlažite) tako da ćošak testa koji je zapravo sredina testa, stavite u sredinu tepsije, pa ga razmotajte i po potrebi još malo čašom razvaljajte da bude do ivica tepsije.
- Premažite testo obilno pekmezom od šljiva. Razvijte i drugi deo testa, ovaj put više nego prvi (jer nema više razvijanja u tepsiji), pa ga stavite preko pekmeza. Izbušite viljuškom gornju koru.
- Stavite u lernu (može i rernu 😉 ) šerpu punu toplu vode*, na dno, pa iznad stavite tepsiju sa kolačem, da se testo malo diže na toplom. Kada testo naraste, stavite kolač da se peče na 180°C dok gornja kora malo ne dobije boju, biće to nekih pola sata, ali pazite da vam se ne prepeče, jer onda neće biti tako meko testo kao što treba.
- Pospite veliku tacnu obilno šećerom u prahu pomešanim sa vanilin šećerom. Isecite pitu na kocke, pa slažite na šećer u prahu u tacni. Odozgo takodje obilno pospite šećerom u prahu – ovo je jedini šećer u kolaču koji imate – sem onog za dizanje kvasca, tako da – bez brige, neće biti preslatko. Nakon toga – navalite!
PREDLOG: nije loše da kolač držite upakovan pod streč folijom dok ga ne služite, da se ne bi sušio, jer onda malo izgubi na onoj mekoći, a to je šteta 🙂
*ovaj princip dizanja testa možete koristiti za svako testo koje zahteva dizanje.
Recept za: Fantastično meka vodena pita od jednostavnih sastojaka