Pekmez od neljuštenih šljiva

dana

Print Friendly, PDF & Email

Došle su na red i šljive. Lepši mi je pekmez od neljuštenih šljiva, pod uslovom da su mlevene, a ne cepkane. Moja svekrva više ceni pekmez od ljuštenih šljiva, ima i onu lepu svetlu boju, ali meni je ovaj jednostavno ukusniji.

Na 1 kg šljiva bez koštica potrebno je 700 g šećera (možete staviti i manje i više).

Ja sam od 7,5 kg šljiva dobila 5,4 kg šljiva bez koštica i 6 većih tegli i 2 manje skuvanog pekmeza.

Sastojci:

  • na 1 kg šljiva bez koštica – 700 gr šećera
  • po želji rum, vanila, cimet

Priprema:

  1. Šljive samleti na mašini za meso, sipati u šerpu i preko njih sipati šećer. Možete dodavati rum, vanilu ili cimet. Ja ništa osim šećera nisam dodavala.
  2. U početku vrenja treba skidati penu, posle toga više nije potrebno. Pekmez morate mešati skoro neprestano. Kuvala sam u dve šerpe, u jednoj 2 kg, a u drugoj 3,4 kg. Ovaj prvi pekmez kuvan je sat i petnaest minuta, a ovaj drugi sat i 30 minuta. Dobila sam čvrst i gust pekmez, takav mi je potreban za kiflice, a ako želite redji, možete ga kuvati malo kraće.
  3. Vruć pekmez sipati u vruće tegle, ostaviti u rerni na 100°C oko pola sata, posle toga isključiti rernu i ostaviti ih da se u njoj ohlade. Pekmez će dobiti lepu koricu i to je dodatni način zaštite od eventualne budji.
  4. Hladne tegle zatvoriti i ostaviti gde vam i ostala slatka zimnica stoji.

Ovaj način kuvanja pekmeza je preporučljiv, jer je ukusan, a nije ni skup.

Uživajte!



Cacina kuhinjahttp://www.facebook.com/CacinaKuhinja
Više od Cacine kuhinje možete pogledati na FB stranici Cacina kuhinja 🙂 http://www.facebook.com/CacinaKuhinja

POSTAVI ODGOVOR

Molimo Vas unesite Vaš komentar
Molimo Vas, unesite Vaše ime

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

88,946FansLike
85FollowersFollow
3,388FollowersFollow
4,172FollowersFollow
1,298FollowersFollow
2,210SubscribersSubscribe

Tarana – onako kako se kod nas jede

Mi je svi volimo. Jeste pravo, domaće, jednostavno jelo, verovatno svi znate kuvati je, ali evo – da podelim sa vama kako je mi njopamo. Prvo kupim 🙂 pakovanje Fidelinkine (toliko o domaćem...) tarane od 400gr. Uz to napakujem u korpu 1 komad kobasice...ali nikako ne čajne, nego one što liči na domaću ili još bolje ako i imate pravu domaću 🙂 . Dalje nam treba 3 – 4 komada srednja krompira, koji lukac ili samo lukac...

Flutice od ostataka pire krompira

Flutice se kod nas prave od testa za gomboce. Gomboce ubacite u ključalu vodu da se kuvaju, a flutice vadite kao pogačice, pa pržite na masti ili ulju. Najčešće ih spajamo sa pekmezom (ako je moguće domaći od šljiva), modernija varijanta sa eurokremom (ali nije to to 😉 ).