Pirinač sa sirom i šunkom

dana

Print Friendly, PDF & Email

Ukusno jelo, a pri tome možete iskoristiti i neke ostatke mesa…kao što sam ja parče kuvane šunke od Uskrsa.

Sastojci za pirinač:

  • 400 gr pirinča
  • 1 kašikica soli
  • malo ulja
  • voda

Sastojci za umak od sira:

  • 250 ml pavlake za kuvanje
  • 200 gr edamera
  • 2 jajeta
  • 400 gr paradajz pelata
  • 3 kašike prezle
  • 100 gr kuvane šunke
  • 1 kašika margarina
  • ½ kašikice bibera
  • ½ kašikice soli (zavisi od vrste sira i količine šunke)

Ostali sastojci:

  • 1 manja kesica parmezana (oko 90 gr)
  • 50 gr edamera

Priprema:

  1. Pirinač operemo i ostavimo ga da se ocedi. Kada se malo prosušio, sipamo ulja da prekrije dno šerpe i prodinstamo pirinač. To traje nekih 5 minuta. Nalijemo pirinač vodom tako da vode bude recimo…1 cm iznad pirinča. Ostavimo da se kuva 10 minuta i onda poklopimo i ostavimo tako još 20 – tak minuta.
  2. Za to vreme pripremamo umak. Stavimo u šerpicu margarin, pavlaku za kuvanje i narendani sir da se kuvaju. Kada se sve sjedini, margarin i sir otope…sklonimo sa vatre i ostavimo da se malo prohladi. Umutimo jaja, dodamo ih u malo prohladjenu masu. Takodje, dodamo prezlu i soli i bibera po ukusu.
  3. Pomešamo pirinač sa narendanom kuvanom šunkom. Paradajz pelat iseckamo, saft ne treba (mada…vi možete ako želite) staviti u pirinač, kako ne bi preuzeo ukus sira. No opet, što da ne…vi možete i tako pokušati. Naseckani paradajz dodamo u pirinač i sve zajedno lagano promešamo. Na kraju dodamo pripremljeni umak od sira.
  4. Sipamo u dublju posudu u kojoj ćemo zapeći pirinač i pospemo narendanim edamerom i parmezanom. Zapečemo nekih 15 – tak minuta na 200°C.

Možete jesti ovako…jednostavno, a ako želite, možete dodati pavlake ili kiselog mleka uz pirinač.



Kokica
Kokicahttps://www.subotica.in.rs/
...iliti Sanja Major, autorka ponekog zanimljivog recepta. Rame uz rame sa mangupom - administrator sajta Kuvajmo B(l)ogovski. Mangupova smaračica žena. Veći deo dana u društvu sa ciframa (u prevodu knjigovodja), a uvek...i na prvom mestu - mama dva dečaka, tačnije momka 🙂

POSTAVI ODGOVOR

Molimo Vas unesite Vaš komentar
Molimo Vas, unesite Vaše ime

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

88,946FansLike
85FollowersFollow
3,388FollowersFollow
4,172FollowersFollow
1,298FollowersFollow
2,210SubscribersSubscribe

Fašir

Najobičniji obični fašir. Jes...da...baš. Dok nisam šesnaest plus pet puta proverila sa mamom svaki put kada bih ga pravila, bio je naučna fantastika u nastavcima bez vidljivog sretnog završetka (sa primesama tragi – komedije, doduše). Sada, sa zadovoljstvom mogu da vam ga predstavim. Moj fašir, pravi fašir, onako kako ga moja mama pravi (valjda) jer moja mama što skuva, to ničija mama tako ne skuva (eventualno mama od moje rodjene sestre).

Pijana boranija u paprikašu

Ovo mu dodje jedan od onih...recepata za svaki dan a za barem dva dana. Skuvaj veče ranije i uživaj dva dana kasnije. Jeftin? Jeste. Jednostavn...i te kako. Kako cigo kreće recept sa: ukradeš jednu kokošku...tako ja krećem sa: udinstaš puno luka...

Ledene kocke recept – mljaccc!!!

Otopimo čokoladu sa uljem na pari (u veću šerpu sipamo vodu da provre, pa manju sa čokoladom stavimo iznad te vode, da se čokolada greje a ne zagori). Tako vruću premažemo je na fil. Tako pripremljeno staviti u frižider, dobro bi bilo da pre pravljenja izmerite tacnu da li će stati u frižider 🙂 . Kada se čokolada i sve dobro ohladi, seći na kocke, pažljivo, da čokolada ostane neispucana. Mogu reći da je kolač bio divan, sve se topilo u ustima...toliko, da jedva da je ostao koji komad od jutros!!! A i mnogo sam zadovoljna kako je lepo izgledao 🙂