Priprema šnicli na ovaj način ne zahteva mnogo vašeg rada, samo malo strpljenja dok se one lagano krčkaju, kako bi bile sočne i prste za polizati 🙂 Porcija od 1 kg svinjskih šnicli bila je planirana za možda 2 dana (na nas četvoro), ali to se, jel, nije desilo. Ostade 2 komada nekih mini šnicli 🙂 i to je to.
Odličan prilog uz ove šnicle je pirinač, možete ga pripremiti kako ste već vi naučili ili kako sam ja (mada sam dosta „nesretna“ bila ovaj put sa mojim, jer smo kupili neki šklj pirinač koji je trebalo trebiti kao u dobra stara vremena 😀 ). No, kada sipate preliv preko njega – tako vam je svejedno je li lepljiv ili nije, postaje odličan 🙂
Da, zaboravih reći, preliv je takodje veoma end mnogo em jako ukusan 🙂 (a nije zato što sam ga ja pravila, nego stvarno 😉 ).
Sastojci:
- 1 kg tanjih svinjskih šnicli
- brašno za paniranje
- 70 gr putera
- 7-8 kašika ulja
- 1 glavica crnog (ili crvenog) luka
- 2-3 čena belog luka
- oko 1 l vode
- 1 kockica za supu
- 1 kašika domaćeg začina za jelo
- sveže mleveni biber (bar oko 1/2 kašičice)
- 1 kašičica sušenog peršunovog lista
- 4-5 lista lovora
- 2-3 kašike gustina (i par kašika hladne vode)
Za pirinač:
- 2 šolje pirinča
- 4 šolje vode
- 3-4 prstohvata soli
- sveže mleveni biber – par krugova mlevenja 🙂
- 1 kašika domaćeg začina za jelo ili običnog na koji ste navikli
- 1 kašičica peršunovog lista
Priprema:
1 Šnicle očistite od viška masnoće. Stavljajte ih izmedju 2 kese za zamrzivač, pa na dasku, a ispod daske krpu (da ne uznemirite i komšije). Dobro ih izlupajte, naročito na mestima gde su onako… zadebljane.
2 Stavite u tavu (neku sa debljim dnom) pola količine putera i pola količine ulja (ulje koristimo da bi puter manje prskao, a puter – eto zato što je fino 🙂 ) da se zagreje. Šnicle uvaljajte u brašno pre nego što ćete ih staviti u tavu. Svaku šniclu malo propržite na umerenoj jačini ringle, dok blago ne porumeni. Slažite ih u šerpu u kojoj ćete ih krčkati.
Postepeno, dodajte preostalu količinu putera i ulja.
3 Na ulje i puter koji ste koristili za prženje šnicli, stavite prepolovljenu glavicu crnog luka, da daje aromu. Takodje, stavite i zgnječene čenove belog luka. Dodajte tome jako sitno seckan dimljeni vrat i propržite ga da porumeni. Propržen dimljeni vrat sa sve masnoćom sipajte preko šnicli. Crni i beli luk odstranite.
4 Nalijte na šnicle oko 1 litar vode. Dodajte tome kockicu za supu, domaći začin za jelo, biber, peršunov list i lovor. Pokrijte, ostavite da provri, pa smanjite da tiho krčka. Ostavite tako nekih sat i po vremena. Šnicle treba da se raspadaju kada ih povučete viljuškom.
5 Za to vreme pripremite pirinač. Sipajte ga u šerpu, nalijte vodom, dodajte so, biber i začin i peršunov list, izmešajte, poklopite providnim poklopcem, pa stavite na srednju jačinu ringle da provri. Smanjite tako da sve vreme vri, ali da vam ne iskipi iz šerpe. Ne dižite poklopac, ne radite ništa. Ostavite tako 12-tak minuta. To je to, gotov pirinač.
6 Kada su šnicle mekane i raspadaju se, u malo hladne vode razmutite gustin, 2 ili 3 kašike, zavisi da li hoćete da vam preliv bude tečan ili da više liči na sos. Sipajte razmućeni gustin u šerpu i mešajte viljuškom da se razmuti. Kuvajte još par minuta.
Servirajte na tanjir pirinač, stavite koju šniclu, pa na njih sipajte preliv od dimljenog vrata. Verujem da ćete uživati 🙂 Prijatno!
Odličsn recept…
Hvala 🙂