Prvo par reči od mene, kome se ne čita, neka slobodno skokne do recepta 🙂
„Kratak“ uvod
Da se razumemo, meni je kravlje mleko odličan momenat u životu 🙂 Ako ću biti iskrena, pa rizikovati da me javno linčuju putem svih socijalnih i asocijalnih mreža 🙂 ja sam i moju decu, dok su bili bebe od 2 meseca, hranila kravljim mlekom. Ili to – ili glad. Drugo nije išlo. I, šta sad, zdravi, pravi momci, ništa im ne fali 😉 Najbolji su 🙂 Verovatno će neka naučna istraživanja doći do otkrića ili već jesu, da sam ja zapravo trovala svoju decu, ali rizikovaću sa istinom.
Suština – nisam baš pravi primer nekoga ko jako pazi šta jede, kada i koliko. Ne prejedamo se, ali možemo pojesti. Ne kuvamo previše jaku hranu, ali desi se. Ne pravim ni previše masnu hranu, ali uleti. Da volimo puno peciva i kolača – volimo. Da se jedu grickalice – jedu se.
Povrće rado jedemo i u sasvim solidnim količinama. Što se tiče voća, to nekako zaboravim kupiti. Sramota, što jes…jes. Mladje mi dete, doduše, malo slabije stoji sa povrćem, ali uspešno to prerastamo, dva napred, jedan nazad.
Zapravo, moj problem sa voćem je što sam lenja da ga jedem. Ali stvarno. Ako neko stavi očišćeno voće ispred mene, potamaniću ga. Znači – samo lenjost.
sponzorisani recept by delimano
Zašto sad ja sve ovo tu piskaram, a za one divne duše koje imaju strpljenja čitati? Pre nekoliko dana, Delimano nas je obradovao Nutribulletom. Neko je to možda već video u jednom od prethodnih recepata, neko nije, a nije na odmet zahvaliti se još koji put.
Šta je on doneo u našu kuću? Da vam lažem da se od onda zdravo hranimo – neću. Ali, mogu biti iskrena sa vama i reći da smo počeli da ubacujemo poneko parče zdravlja više u naše živote i to me raduje. Naročito mi se dopada to, što to ne ide na silu, nego nas Nutribullet svakim danom vuče da isprobavamo nešto novo.
I tako, isprobavajući, jedemo mnogo više povrća i voća, kombinujući razne ukuse. Na primer – mene sigurno nećete videti da jedem ovsene pahuljice. Uf, to mi je pojam groznog doručka. Ali, u većinu napitaka koje spremam uz pomoć Nutribulleta, ubaciću koju kašiku istih, ovsenih pahuljica. Laneno seme, veoma dekorativno na raznim pecivima, ali beskorisno dok se ne samelje. Opet, eto ga u velikom broju napitaka koje pripremamo, spremno da samleveno doprinese našem zdravlju.
I, što je najbolje, spontano se dešava da vidim manje grickalica na kasi u prodavnici, a više voća i povrća… Mogućnosti i kombinacija, sastojaka je, zapravo, bezbroj…
I tako, malo po malo, dodjosmo do toga da Nutribullet jeste uneo promenu u naš život, dozu poboljšanja koja neprimetno i nenametnuto praktikujemo iz dana u dan i zbog toga smo veoma zahvalni.
Recept za domaće kokosovo mleko i kokosovo brašno
Domaće kokosovo mleko, super osnova za razne napitke, smoothije, što zbog arome koju daje, što zbog svih korisnih sastojaka koje kokos nudi. Takodje, možete ga piti kao i obično mleko. Ovako pripremljeno kokosovo mleko možete držati 3 -4 dana u frižideru ili ga koristiti po vašoj želji odmah nakom pripremanja.
Kažu žene 🙂 (nisam probala čekati, pa ne znam), da će se na ovako pripremljenom mleku ako stoji u frižideru izdvajati masa na površini. Takodje kažu da je dovoljno promešati i dalje ga koristiti po želji.
Takodje, nakon pripremanja kokosovog mleka, od ostataka možete pripremiti kokosovo brašno, koje ćete koristiti za pripremu raznih kolača i peciva…
Sastojci:
- 1 l filtrirane vode (može neka iz boce na koju ste navikli)
- 1/2 l ili 200 gr punomasnog kokosovog brašna (zapravo su to nešto kao ljuspice, ali ih zovu brašnom, pa ćemo i mi, a na kraju ćete napraviti brašno)
- po želji, aroma vanile ili druga po ukusu
Količina dobijenog mleka:
- 7 dcl
Priprema kokosovog mleka:
1 Stavite 1 l vode na ringlu, da se ugreje toliko da voda počne da „struji“ ne da ključa. Sklonite sa ringle i potopite kokosovo brašno u vodu. Ostavite tako da se dobro natopi, pa onda još sačekajte da se ohladi.
2 Kada se natopljeno kokosovo brašno ohladilo, uzmite Nutribullet i sečivo za mlevenje. U više tura od po 45 sekundi, sameljite svo natopljeno kokosovo brašno. Samlevenu masu stavljajte u cediljku (koja je na nekoj činiji gde ćete sakupljati mleko) da se cedi dok ne sameljete sve do kraja.
3 Pripremite gustu gazu ili slično, kroz šta ćete moći dobro procediti kokosovu masu, a da samo mleko prodje kroz nju. Ja na primer koristim trouglastu maramu iz prve pomoći, parola snadji se 🙂 Dobijenu samlevenu masu sada dobro procedite, opet u turama, preko marame ili gaze u činiju u koju se masa cedila preko cediljke. I – to je to, dobili ste kokosovo mleko i masu od kokosa koju ćete iskoristiti za pravljenje brašna od kokosa.
4
Ako želite, sada možete dodati kašičicu ekstrakta od vanile ili nekog druge arome. Takodje, možete ga po želji zasladiti medom.
Priprema kokosovog brašna
1 Da biste napravili kokosovo brašno, potrebno je da isušite masu od kokosa koju ste dobili nakon cedjenja za domaće kokosovo mleko. Za to pripremite papir za pečenje na najveću tepsiju (ona koja ide uz rernu). Rasporedite masu po papiru što ravnomernije možete.
2
Uključite rernu na 80°C da se ugreje. Stavite tepsiju u rernu pa ostavite nekih sat vremena da se kokos isuši.
3
Nakon toga, ugasite rernu i otvorite je, onako na „kip“ iliti da bude poluotvorena, a tepsiju sa kokosom ostavite unutra dok se i rerna i kokos ne ohlade.
4 Kada se kokos potpuno ohladi, uzmite Nutribullet i sečivo za mlevenje, pa u nekoliko tura sameljite isušenu masu od kokosa. Nemojte pretrpati posudu od Nutribulleta, neka bude kokosa oko 4 cm visine, da može lepo da se samelje. Meljite svaku turu oko 45 sekundi – minut, sa pauzama par minuta izmedju.
5 Pošto će se masa malo zagrejati dok se melje, ostavite dobijeno kokosovo brašno da se potpuno ohladi i tada ga prespite u tegle ili kutije. Čuvajte na mračnom, suvom i hladnom mestu do pola godine ili u frižideru do godinu dana.
Par reči o kokosovom brašnu
Prevedeno sa članka na internetu, ne iz iskustva…čisto da se zna 🙂
- Kokosovo brašno ne sadrži gluten.
- Kokosovo brašno ima visok sadržaj vlakana.
- Možete ga koristiti samostalno ili u kombinaciji sa drugim vrstama brašna.
- Kada koristite kokosovo brašno samostalno, trebaće vam mnogo manje nego pšeničnog brašna, otprilike trećina količine.
- Ako koristite kokosovo brašno u kombinaciji sa pšeničnim, slobodno koristite srazmeru koju želite, ali vodite računa o količini tečnosti i jaja, kako vam se pecivo ili kolač ne bi raspadali zbog nedovoljne vlažnosti testa.
- Bez obzira na to da li ga koristite samostalno ili kao mešavinu, kokosovo brašno je „žedno“. Moraćete dodavati mnogo tečnosti. Najbolji način da to ocenite je da obratite pažnju na testo, jednostavno, ako vam se čini previše gusto dodajte još tečnosti.
- Peciva od kokosovog brašna se ponekad raspadaju. Trebate dobro umesiti ili umešati testo. Namirnice koje će vam u tome pomoći su: jaja, tečni zasladjivači i laneno seme.
- Ako izaberete jaja kao pomoć u mešenju testa od kokosovog brašna, pravilo je 1 jaje na svakih 30 gr kokosovog brašna (da, to jeste mnogo jaja…).
- Ako izaberete laneno seme kao pomoć u sjedinjavanju kokosovog brašna, važi sledeće pravilo: 1 supena kašika lanenih semenki potopljena u 3 supene kašike vode, zameniće 1 jaje.
- Obratite pažnju na vreme pečenja. Sa kokosovim brašnom biće kraće. Što sa redovnim pečete 30-50 minuta, za peciva ili kolače sa kokosovim brašnom trebaće 18-20 minuta.